Přednášky :: Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Přednášky

Tereza Matějková
Přírodovědecká fakulta UK
Mikrobi v nás (Biologie)  |  Hostovská (60 minut)

Bakterie jsou cílem vědeckého bádání již staletí. Většina studií se o ně ale zajímala v souvislosti s jejich patogenitou. Snahy bakterie eliminovat v rámci prevence onemocnění nebo přímo léčit bakteriální onemocnění tak stály například i za Nobelovou cenou za fyziologii z roku 2005. Dnešní věda se ale dostává do nové bakteriální dimenze. Nejenže jsme zjistili, že jsou nám některé bakterie užitečné a osidlují rozmanité oblasti našeho těla v tzv. mikrobiomech. Navíc jsou technologie již na takové úrovni, že jsme schopni naše mikrobiomy podrobněji zkoumat, a tak se vynořují souvislosti mezi mikrobiomy a depresemi nebo bakteriemi a alergiemi. Konečně tedy můžeme podrobněji nahlédnout, na čem všem se bakterie v našem těle podílí. Moje přednáška se odrazí od základních otázek jako “Kde se v nás bakterie berou?” ať už z pohledu evoluce nebo z pohledu nově narozeného jedince. Pro ukojení antropocentristického vnímání světa projdu několik případových studií o rozmanitých lidských mikrobiomech a na závěr si přihřeju polívčičku coby zoolog a představím zajímavé symbiózy bakterií a nečlověčích živočichů (a možná i jiných organismů).
Jan Škvára
GJŠ Přerov
Stochastická termodynamika (Fyzika, Matematika)  |  Velká (45 minut)

Chtěl jsem na stochastickou termodynamiku vést témátko v M&M, zatrhli mi to. Chtěl jsem na stochastickou termodynamiku vést konferu na M&M, zatrhli mi to. Chtěl jsem na stochastickou termodynamiku vést přednášku na M&M, taky mi to zatrhli. Zatraceně já si o té stochastické termodynamice udělám přednášku tady, protože je to cool obor, je to naprosto boží obor, jen o tom lidi nevědí, protože se to na středních školách neučí a na matfyzu se to učí jenom nepovinně, ale jinak to chcete, Einstein to dělal, já jsem to taky dělal, i když jenom na bakalářku, a povím vám o tom, co to je a čím se to zabývá, stručně převyprávím své zápisky z přednášky pana profesora Chvosty, kterej o tom umí přednášet vůbec nejlíp, jenže na téhle akci se nejspíš neukáže, a tak to na KNOCi budu muset udělat já, aspoň tak dobře, jak to umím, což není nic moc, ale na PraNOC to bude stačit, ta nemá historii, tam každá přednáška bude originál a automaticky na prvním místě v žebříčku, co bylo doteď, se nepočítá, to by se na pravé K/PNOCi nestalo, a nebo jo? jakej má tahle akce název? jakou má historii? kdo že to tu vlastně založil? a kdo tu vůbec vede? to všechno se dovíte 22.11., i když ne na mojí přednášce, tam se dovíte zajímavější věci, tak tam sakra všichni přijďte!
Matej Lieskovský
MFF UK
Důkaz P=NP pomocí středoškolské matematiky (díl 1/89) (Informatika)  |  Velká (45 minut)

Lehký úvod do nejvýznamnějšího otevřeného problému teoretické informatiky. Řekneme si, co přesně P=NP znamená, proč je to tak důležitý problém a co všechno se o tom asi tak ví.
Juraj Lieskovský
ČVUT - FS
Úvod do mechaniky tuhých těles (Fyzika, Strojírenství)  |  Velká (45 minut)

Definice mechaniky, statika a kinematika tuhých těles
Martin Hajný
FIT ČVUT
Jak začít podnikat (Podnikání)  |  Malá (25 minut)

Máš nápad? Poradím ti, jak ho otestovat a jak i s minimem financí rozjet funkční podnikání.
Šárka Převrátilová
Gymnázium Havlíčkův Brod
Hrrrr na ně! ...aneb život šermíře v 21. století (Válečnictví)  |  Malá (25 minut)

Náhled do světa moderního šermíře a jeho každodenních strastí a slastí.
Matyas Grof
Fujtajfl
Teorie, Praxe a My (Teorie, Praxe, Realita, Zivot, Elektro, Fyzika, Matematika, Informatika, Chemie, Biologie, Dejepis, Zemepis, Moda, Umeni, Zemedelstvi, Pivovarnictvi, Alkoholismus, Kafeismus, Zavislosti, Zabava, Kulinarstvi, Germanismus)  |  Malá (25 minut)

Co by jste cekali? Dalsi prednaska z serie "Bude tajny host a neuhodnete, kdo to bude, kdyz je pokazdy ten stejny". Porovname si to, co se deje v Teorii a v Praxi a co my na to.
Valerie Tahtahová
PřF UK
Jak Champollion rozluštil hieroglyfy (Egyptologie, Filologie)  |  Velká (45 minut)

Proč celá staletí nebyli schopni učenci po celém světě odhalit klíč k rozluštění hieroglyfů? Jakou geniálně jednoduchou myšlenkou to Jean-François Champollion dokázal a co vše to obnášelo? Přijďte si poslechnout příběh génia řeči, který byl už od mala rozhodnut, že jednou posvátné písmo Egypťanů přečte. Přednáška v rámci výročí 100 let české egyptologie.
Pavel Králíček
Gymnázium Plzeň
Úvod do kvantové mechaniky, teorie vazby (Chemie fyzika)  |  Velká (45 minut)

Ahoj rád bych Vás seznámil s neobyčejnou vědou, která stále znepokojuje největší vědce v historii. Bude řeč o kvantové mechanice, moderní atomové teorii a vše s ní spojené. V závěru si vysvětlíme vznik molekul.
Josef Mezera
PedF UHK
Ke kořenům rusofilství, panslavismu, slavjanofilie (Dějiny (literatura, kultura, politika))  |  Velká (45 minut)

České politické a kulturní elity se opakovaně v dějinách utíkali a utíkají k Rusku. K té veliké slovanské mocnosti. Proč se otáčejí k Rusi? Nacházejí tam politickou oporu, kulturní cíl nebo si z Ruska udělali projekci toho, co jim schází. O co Čechům v Rusku vždy šlo a hlavně protínali se ideje ruských a českých elit? A co s tím vším má společné Kollár, Rieger a jakou zkušenost učinil Havlíček. To vše a možná se ještě dozvíte ode mne.
Jan Ponic
FAV ZČU
Vlajky světa (Vexilologie)  |  Velká (45 minut)

Zajímá vás, jaká kritéria by měla dobrá vlajka splňovat? Proč jsou trikolory tak časté? Jaká vlajka byla vyhlášena nejhorší v celých Spojených Státech? To vše si na přednášce objasníme a popovídáme si o vlajkách světa známých i neznámých.
Dominik Beck
MFF UK
Můj vesmír, moje vědomí VII. (Umění, Literatura, Performance)  |  Malá (25 minut)

Kultovní přednáška ze série umělcova pokřiveného života. Četba poezie. (snad)
Adam Suchý
GYBOT
MAYDAY (Fyzika, Letectví)  |  Velká (45 minut)

Proč letadla havarují? Kombinace extrémního počasí, selhání systémů, snahy dodržet letový plán za každou cenu a chyby pilota, aneb letecká nehoda není náhoda. Detailní rozbory vybraných leteckých nehod a vlastní zkušenosti z letecké praxe pilotního žáka.
Tereza Juráňová
Jazykové gymnázium Pavla Tigrida Ostrava-Poruba
Matematika v přírodě i v umění (Matematika )  |  Velká (45 minut)

„The book of the nature is written in the language of mathematics.“ Tato prezentace se vám pokusí ukázat, že matematické principy lze najít i tam, kde by je mnozí z nás nehledali. Představím vám některé zajímavosti ze světa matematiky, jakými jsou například zlatý řez, logaritmická spirála nebo Fibbonacciho posloupnost. Projdeme si jak jejich matematický význam a vztahy, na nichž se zakládají, tak souvislosti například v přírodě a umění, se kterými se, dost možná nevědomky, setkáváme prakticky každý den.
Hung Hoang
Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala Ústí nad Labem
Krájíme dort - matematické hry (Matematika)  |  Velká (45 minut)

Matematika nabízí spoustu zajímavých situací. Podíváme se na úspornost vázání tkaniček, počítání čísel, ubytování mimozemšťanů a hlavně: dělení dortu tak, aby byli všichni spokojeni.
Emília Čižmárová
PřF UK
Rozklad mrtvol (biologie, entomologie, kriminalistika)  |  Velká (45 minut)

Smrtí život nekončí. Mrtvé tělo se stává unikátním životním prostředím pro mnoho živočišných forem. Jak ale vlastně ten rozklad vypadá? Co se s rozkládající tkání děje a co se na ní živí? K čemu jsou nám tyto poznatky dobré? A proč nás proces dekompozice tolik fascinuje?
Petr Chalupský
Masarykovo gymnázium Plzeň
Klíčové Principy Organické Chemie (Chemie)  |  Velká (45 minut)

Přátelská přednáška pro ty, co se chtějí naučit něco nového, ale ještě toho moc nevědí. Obsahuje i obrázky a Schrödingerovu kočku.
Martin Urban
Gybot
Jak si prasknout plíci na 10 způsobů (Biologie, pneumotoraxy)  |  Velká (45 minut)

Určitě jste někdy slyšeli o tom, že vám může prasknout plíce. Někteří to také nazývají pneumotorax. Slyšeli jste však někdy o tom, že vám může plíce prasknout jen tak, jakoby ze srandy? V klidu si sedíte na židli a najednou nemůžete dýchat? Vítejte na mojí přednášce, kde si představíme alespoň 10 způsobu (opravdu), jak si úspěšně prasknout plíci a ještě se tomu zasmát. Možná si také něco řekneme o tom, jak takový pneumotorax vlastně probíhá a zabruslíme do jeho biologické podstaty. Nebudou chybět ani průběžné doplňky z osobní zkušenosti.
Adam Janich
FJFU
Obří červené tlačítko (Bezpečnost umělé inteligence )  |  Velká (45 minut)

Všeobecný robotický kuchyňský pomocník Kuchátor 3000 dostává příkaz a rozjíždí se do kuchyně, co naplat, že v cestě mu stojí nešikovně umístěná váza z dystanie ming. Nešťastný majitel běží k robotovi a snaží se jej vypnout stiskem tlačítka. Robot se však vypnout nenechá a podlaha se plní drahocennými střepy. Co se tu pokazilo? Jak bysme mohli systém vylepšit? Pojďme nakouknout do současného výzkumu bezpečnosti umělé inteligence.
Jan Mrázek
Pracující osoba
O kávě aneb o kouzelném moku (Káva, káva, káva, káva, káva)  |  Malá (25 minut)

Máte rádi kávu? Jste hojným konzumentem? Nakolik rozumíte vaší kávě? Poslechněte si o kávě, ať už proč vaše "preso" či "Pikolo" neexistuje nebo jak se správně káva připravuje, odkud se káva bere... Jak se správně ochutnává, popisuje a určuje káva... A samozřejmě... Můžete se těšit i na ochutnávku zdarma.
Jonáš Havelka
Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8
Jidášovo obludárium programovacích jazyků (Informatika)  |  Velká (45 minut)

Věděli jste, že existuje programovací jazyk pojmenovaný po 8. kruhu pekla z románu Dante Alighieriho? Nebo jazyk, jehož kódem je obrázek? Nebo dokonce román? Projdeme si spolu tolik programovacích jazyků (a jejich podivností), kolik stihneme. Začneme u různých dělení a budeme pokračovat od těch, které se ještě zapisovaly na děrné štítky (jako třeba FORTRAN), až k těm, co existují "protože proč ne" (jako třeba Brainfuck).
Sára Rosecká
FJFI ČVUT
Bullet Journal (time-management)  |  Velká (45 minut)

Vždycky mě zajímalo jak to ostatní lidi dělají, že mají čas na to se učit do školy, dělat nějaký sport, věnovat se politice(aspoň sledovat cože se to děje na tom našem malém písečku), jezdit na akce a bavit se s kamarády.... Já většinou nezvládala ani dvě z těchto věcí dělat pořádně. A proto jsem se dlouhodobě snažila najít tu nejlepší time-managementovou metodu která mi umožní dělat aspoň půlku z toho co vidím jinde. Bullet Journal je metoda organizování si času. Bullet Journal nemusí používat jen ti co jsou kaligraficky zdatní (na výtvarce jsem z Masaryka udělala mrkev). Jak Bullet Journal používat? Jak s ním vyzrát na různé období (semestr(střední škola), svaťák(zkouškové), ...) Jak vyzrát na situace když vám nejde vstát z postele a jak to udělat když jste maximálně namotivovaní.
Martin Kubů
Univerzita Karlova
Asi něco o virech (Biologie)  |  Velká (45 minut)

Představte si tu nejlepší přednášku o virech, co může být. Jo, tak tahle to rozhodně nebude. Nezoufejte však, děti moje, úplně marný to snad taky nebude. Teď seriózně, bude to kompilace všelijakých zajímavostí týkajících se virů (viry v kontextu evoluce, života; různý úchylný viry...), která snad bude i nějak sourodá, ale to ještě uvidíme. Kdo přijde, dostane bonbón.
Občan Nekonformní
Bratrstvo pravdy 42
TOP 20 konspiračních theorií (SPIKNUTÍ, VYMÝVÁNÍ MOZKŮ, (ANTI)-PROPAGANDA, JAROMÍR SOUKUP, OKULTISMUS, EZOTERIE, PRAVÁ PODSTATA, PARANOIA)  |  Velká (45 minut)

Všichni lidi okolo vás vám lžou! Realita je úplně jiná, než jak vypadá! Chcete se konečně dozvědět PRAVDU?!!!! Přijďte a já vám ji naservíruji tak, jak by to nezvládli ani maníci v BLESKU! P.S.: Pokud se přednáška nebude konat, vlivní lidé celého světase spikli, abyste ji neslyšeli!
Josef Iosephus Kučera
Facultas Mathematica Physicaque
Má sbírka mobilních telephonů (Nokia, GSM, 2G, tuning)  |  Velká (45 minut)

Zajímají vás staré mobilní telefony? Mě ano! Zvláště pak Nokie z rozmezí let 1990-2000. Přinesu si svou pestrou sbírku! Popovídáme si například o tom, jak se mobilní telefony vyvíjely v 90. letech, zda se s některými z nich dá stále volat, či kde se dají koupit. Ukáži vám také, jak se dají tyto staré Nokie vytunit (hardwarově i softwarově). Nečekejte žádnou nudnou přednášku, tahle lekce bude setsakramentsky interaktivní!
Matěj Otýs
SPŠE Plzeň
Proč si prostě nevezmeš ty prášky??? (Psychologie, Psychoanalytika, + trocha filozofie)  |  Velká (45 minut)

Zhruba 60 % léků na předpis si lidé nikdy nevyzvednou a to i tehdy, může-li to významně ohrozit jejich život. Na druhou stranu, pokud lék předepíše veterinář psovi, tak jeho majitel léky vyzvedne a správně psovi podává v 90% případů. Tato přednáška je meditací nad tím, proč tomu tak je. Proč na sebe kašleme ale psovi léky dáváme. Co se z psychologického hlediska skrývá za tímto jevem. Proč k sobě přistupujeme s tak velkou kritikou a někdy až záští, že nám na sobě samotných tolik nezáleží a že často vědomě volíme cestu, která je pro nás destruktivní. V přednášce se pokusím tohle vše vysvětlit a podíváme se i na to jak tenhle problém vyřešit a jaké to pro nás jako jednotlivce může mít dopady. Přednáška vychází z prací a myšlenek J. Petersona a C. Junga.
Josef Mezera
PedF UHK
Církevní (autoritativní) jazyk (Lingvistika)  |  Malá (25 minut)

Jistě jste slyšeli v náboženských kontextech výrazy jako spása, svatost, tajemství vtělení. Tedy výrazy, kterým věřící i nevěřící kulturní člověk nemá moc šanci porozumět. Rád bych se s vámi krátce ponořil do tohoto nesrozumitelného autoritativního jazyka a nabídl překlad, který snad bude trochu užitečný a možná i ukáže, že ta stará slova mají dobrý a konkrétní obsah pro současnost.
Dominik Beck
MFF UK
Parciální diferenciální rovnice v EXCELu. (+ něco navíc) (Matematika)  |  Velká (45 minut)

Ukážeme si různý fígle co dou dělat v EXCELu. Třeba šíření vln na hladině nebo něco s náhodnýma číslama. Hele programovat neumim, takže vám ukážu aspoň tohle.
Tereza Juráňová
Jazykové gymnázium Pavla Tigrida Ostrava-Poruba
(Ne)známé problémy planety (Životní prostředí)  |  Velká (45 minut)

Každodenně se setkáváme s množstvím špatných zpráv týkajících se prostředí, ve kterém žijeme a vztahů člověka a přírody – ať už jde o klimatickou krizi, oceán plný plastů či týrání zvířat. Objevují se různé názory a vyvstává plno otázek. Je na tom planeta vážně tak špatně? Proč je zrovna tohle problémem? Jak je možné, že to ještě nikdo nevyřešil? Co můžu udělat já sám/sama za sebe? Jak lze tento problém vyřešit globálně? Právě tyto otázky se vám pokusím zodpovědět ve své prezentaci.
Adam Janich
FJFU
Kill KLDR (Geopolitika)  |  Velká (45 minut)

Korejská lidová demokratická republika je agresor ohrožující ostatní státy jadernými a chemickými zbraněmi s nejhorším typem komunismu. Když se zrovna nesnaží vyřešit hladomor, posílá svoje obyvatele do koncentráků. Pojďme se podívat na možné způsoby, jak zatočit se současným režimem a přejít na alespoň nějakou formu demokracie.
Jan Mrázek
Pracující osoba
To jsme si ale krásně popovídali! (Psychologie, člověk, arogance)  |  Malá (25 minut)

Určitě se vám tak krásně povídá... Máte vždy něco na srdci, prostě kecat je super! Že? Umíte ovšem i opravdu naslouchat? Krátce si popovídáme o jednom nešvaru dnešní doby... A sice o obtížích, které se vyskytují na poli mezilidských vztahů, zejména komunikace a snad se dobereme tomu, jak se stát lepším partnerem pro konverzaci.
Dominik Beck
MFF UK
Úlohy o perspektivě. (Umění, Matematika)  |  Malá (25 minut)

Tato přednáška tematicky navazuje na mou minulou o Perspektivě, na níž jsem zavedl pojem úběžníku, horizonty a vysvětlil její hlavní principy (průsečík rovnoběžek v nekonečnu). Její absolvování výhodou, není to však nutné. Na této si ukážeme pár úloh z všedního života, kde můžeme perspektivu (jednoúběžníkové promítání) najít a její principy využít k jejich řešení.
Jan Mrázek
Pracující osoba
Frosty the lunatic aneb bláznivý fenomén Honza Mrázek (Psychologie, Psychiatrie, Životní příběh)  |  Velká (45 minut)

Neustále nedá pokoj a vždy se vrátí aby přednášel, vrací se i nyní! Tradičně se budete ptát: Bude to to samé co v Praze, Brně či Plzni? Well yes! But actually no... Ač u tradičních témat, avšak opět nový a netradiční zážitek. Tentokrát se budeme snažit držet mimo brány nemocnice, mimo definice a tak podobně, jak jste na to byli doposud zvyklí. Připravte se na hlubokou cestu do nitra Bohnického blázna, do jeho způsobu myšlení, do jeho obav, nadějí, strachů... Zkrátka tentokrát počítejte spíše s formou diskuze a zejména s tím, že to bude zvláštní prožitek života člověka, co už toho o sobě a svém bláznovství tolik nakecal. Nebojte se, je toho mnohem víc! Tak přijďte!
Karel Sedláček
Amerika
Jak nebýt viděn 6: Návrat Karla (viditelnost)  |  Infinitezimální (0 minut)

Něco takového jste určitě ještě neviděli.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0