Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Adam Jaroš & David František Wagner
Host
Všechno, co jsme nikdy nechtěli vědět o české politice (Host)  |  Host (90 minut)

O zákulisí českého politického prostředí vás bude informovat člen parlamentního týmu David František Wagner a zastupitel Prahy 4 Adam Jaroš. Sisifovský boj, drobné úspěchy i velká zklamání, falešná přátelství i nečekaná spojenectví – a ztracené hrníčky, byrokratické férovky i nekonečná zvažování “mám já tohle zapotřebí” vám budou představeny v podobě estrádního večera dvou pirátských pěšáků.
Martin Smolík
Matfyz/Ciirc
Rok v Slovenskej politike za 100 memes a menej. (Politika, Memes)  |  Velká (45 minut)

Je známe že Slovenské politické memes sú najlepšie v európe. Vieme ale príbehy za nimi?
Martin Smolík
Matfyz/Ciirc
Ako nezbohatnúť na Klondike (Historie)  |  Velká (45 minut) 

Kanada bola miestom poslednej zlatej horúčky, kde svoje bohatstvo získal aj Strýček Skrblík. Ako sa tam žilo naozaj?
Viktor Chalachan
Gymnázium Botičská
Antibiotika, tajemství naší doby (Lékařství)  |  Velká (45 minut)

Jsem rád, že se můžu s vámi setkat na další PNOCi. Srdečně všechny zvu na přednášku o antibiotikách, kde vám rád prozradím fakta a tajemství o tomto velkém otazníku. A jaká jsou to tajemství? To by nebyla žádná tajemství, kdybych vám to teď prozradil. Přijďte a uvidíte.
Matej Lieskovský
MFF UK
Jak hledat díru v plotě (Informatika)  |  Velká (45 minut)

V nekonečném plotě je někde díra a tak chodíme tam a zpátky a hledáme. Jak ji najít a přitom se moc nenachodit? Úvod do teorie online algoritmů a kompetitivní analýzy, který nevyžaduje prakticky žádné předchozí znalosti.
Adam Janich
FJFI ČVUT
Fyzika koček (Fyzika, Biologie)  |  Velká (45 minut)

Snad se to nezdá, ale kočky dokážou fyziky znervóznit. Proč má kočka při pádu ze 7. patra větší pravděpodobnost úmrtí, než při pádu z 9. patra? A vůbec, co si to dovolují, že se při pádu vždy tak filištýnsky natočí nohama napřed? Neporušují tím snad zákon zachování momentu hybnosti? Pojďme takové záhady poodkrýt!
Ronald Luc
Universität Wien, Österreich
Neuronové sítě ‒ praktiky z praxe vol. 3 (Technologie)  |  Velká (45 minut)

Neobvyklé techniky při učení a sběru dat pro Neural Nets. Za 3 minuty proletím základy NN a budou následovat nezvyklé techniky a příklady v jednom* navazujícím** příběhu*** = fotky, videa i podrobné architektury. Vlastní projekty i odborné články od GoogleAI, DeepMind, OpenAI a jiných. Budu se snažit střídat high-level příklady (co obohatí i neznalé, či neinformatiky) s netypickými architekturami a učebními metodami: krade… sběrem dat atd.
Filip Jordánek
SPŠCHBR
Jak vyhubit lidstvo? (Genocida)  |  Enormní (90 minut)

Jsi šílený sociopat co nenávidí lidi? Nebo jen chceš konec toho utrpení jménem „život“ pro všechny? Budeme se zabývat jakými způsoby a jak moc těžké by vlastně bylo lidstvo vyhubit, představím také pár nápadů z moji mozkovny a prodiskutujeme ty vaše pokud si nějaké připravíte, za což budu velice rád. Zvládneme přijít na ideální způsob? To už bude na nás.
Adam Janich
FJFI ČVUT
Rozčíleníhodnosti (?)  |  Velká (45 minut)

Spíše méně seriózní přednáška, nečekejte žádná velká kontroverzní témata. Rozčíleníhodnosti jsou malé skutečnosti, které jsou hodné toho, aby se nad nimi racionální člověk rozčílil. Buď jste empatičtí, pak se můžete přijít rozčilovat se mnou, nebo jste škodolibí, pak se mi můžete přijít vysmát, jak ztrácím nervy.
Jan Škvára
MFF UK
Interpretace vědeckých teorií (Fylosofie, Fysika)  |  Velká (45 minut)

Přednáška již dvakrát neúspěšně uvedena na HraNoLu a na BrNOCi pod názvem Occamova břitva. Tentokrát v ní bylo provedeno několik zásadních úprav a ručím vám za to, že v Praze už všechno klapne! Zamyslíme se nad tím, na základě čeho je budováno jakékoli vědecké poznání a proč je často výhodné se jím řídit, zároveň ale bude kladen důraz na zcela zásadní rozdíl mezi neoprávněně zaměňovanými pojmy „realita“ a „(potvrzená) vědecká teorie“. Myšlenky budou demonstrovány na konkrétních příkladech, převážně fyzikálních.
Jan Škvára
MFF UK
Existence twist: Promítání + Výklad (Umění, Kvantová mechanika, možná Kuloár)  |  Velká (45 minut)

Jak možná někteří víte, už od listopadu se natáčí film o Karlu Sedláčkovi (ano, trailer na KNOC byl scéna z filmu). Zatím je v postprodukci, Marek ale říkal, že do PNOCi se to stihne. Tato přednáška bude rozdělena na dvě části a to nejprve promítání filmu (možná premiéra, snad ale ne) a následně výklad jednotlivých prvků ve filmu využitých i celkově jeho skrytého poselství. Před přednáškou doporučuji shlédnout také produkčně téměř nezávislý prequel, film KDO? Odkaz = https://www.youtube.com/watch?…
Dajana Kolářová
Masarykova střední škola chemická
Klonování (Biologie)  |  Velká (45 minut)

Proč lidé nemají rádi vtipy o klonování? Protože jsou všechny stejné.Seznámím Vás s pricipem klonování, nedávnými vědeckými úspěchy, ale i hrozbami budoucnosti. Přijďte se mnou prodiskutovat morální hranici vědy.
Dominik Beco
UK Praha
Můj vesmír, moje vědomí V (Poezie)  |  Malá (25 minut)

Autorské čtení mých textů, již popáté Tě, ať jsi kdokoliv, uvítám na mé seanci. Přijď.
Dominik Beco
UK Praha
Matematika perspektivy (Matematika, Umění)  |  Velká (45 minut)

Díváme-li se do dálky podél kolejí, sbíhají se, jako ostatně každé dvě rovnoběžné přímky, v jednom bodě na horizontu (úběžník). Tento jev vzniká kvůli tzv. perspektivě (lineární středové promítání). V této přednášce si ukážeme, jak můžeme pomocí perspektivy nanášet realitu na plátno, dozvíme se něco o vlastnostech perspektivy (např., že perspektiva deformuje tvary i směry), ukážeme si, jak správně zobrazovat i jiné, než rovnoběžné přímky. V průběhu přednášky si vyřešíme i klasické problémy perspektivy – například přesné zobrazování stejně vzdálených kůlů či pražců podél kolejí, sestrojování čtvercové sítě, zobrazení kružnice a jiných kuželoseček. Budu se snažit, aby přednáška byla minimálně matematická, hlavními našimi nástroji bude mysl a rys.
Martin Dvořák
MFF UK
Logika vs. Racionalita (Filozofie)  |  Velká (45 minut)

Jak vypadalo a vypadá lidské snažení o dosažení dokonalých postupů při uvažování? Co jsou nejvyšší cíle Logiky? Co jsou nejvyšší cíle Racionality? Proč mají tyhle dvě oblasti spolu společného čím dál tím méně? Je nyní Yudkowsky větší frajer, než byl svého času Gödel? A proč Wittgenstein mlátil svoje žáky?
Martin Dvořák
MFF UK
Pokémoni z pohledu matematiky (Matematika)  |  Velká (45 minut)

Na této přednášce nastíním, jaké matematické poznatky lze uplatnit při hraní Pokémonů a proč jsem této hře věnoval půlku svého života.
Kateřina Rosická
Gymnázium Jiřího Ortena
Reforma soustavy SI (Fyzika)  |  Velká (45 minut)

V květnu se změnila definice několika jednotek soustavy SI. Opravdu kilogram zhubnul? Jaké další jednotky se změnily? Co to znamená pro fyziku a co to znamená pro mě?
Jan Mrázek
Práce
#BEZESTRACHU aneb S bláznem o duševních onemocněních (Psychiatrie, Psychologie)  |  Enormní (90 minut)

Zas o něco lepší pokračování Bohnického putování. Jsem Honza a strávil jsem půl roku na psychiatrii. V mé přednášce se ponoříme do toho, jaká jsou duševní onemocnění, jaké to je s takovým onemocněním žít, jaké to je být hospitalizován na psychiatrii, problematika tabuizace duševních onemocněních. Tentokrát bude přednáška velmi interaktivní a pokud se toho nebojíte, stanete se její součástí. Dočkáte se mimo jiné informací, kde se dozvědět něco víc, knihy, problematika filmů a her, aplikace pro usnadnění každodenního života a povím vám něco o chystaném projektu, který budete moct podpořit. Nebojte se a přijďte
Jan Mrázek
Práce
Není punk jako punk vol.II (Hudba, Punk, Životní styl)  |  Malá (25 minut)

Po Brněnském fiasku punkové přednášky nezbývá než znovu a líp! Pokecáme a vyměníme si názory o punku jako hudbě, punku jakožto životním stylu o otřesných odkazech plebíků k punku a prostě nějak chill a pohoda. Tak se těšte!
Adam Izák Pospíšil
Gymnázium Botičská
Mikešův máselný paradox (Fyzika)  |  Velká (45 minut)

Každý ví, že kočka dopadne pokaždé na nohy. Známo je rovněž, že chleba namazaný máslem na zem spadne pokaždé stranou namazanou. Co se stane, připevníme-li namazaný chléb kočce na hřbet a celý systém vyhodíme do vzduchu? Má kočka na zádech chleba, nebo chléb na břiše máslo? Mám mít máslo na hlavě, přednáším-li o hovadinách? To a mnoho dalšího se pokusím v přednášce vysvětlit nebo alespoň nastínit.
Martin Kubeša
České Vysoké Učení Technické
Stručná historie Nokie (Historie informatiky)  |  Malá (25 minut)

Je libo toaleťák nebo pneumatiku? Tato finská společnost překvapivě pamatuje i dobu před telekomunikačním pravěkem a živila se opravdu ledasčím. Proslavila se však převážně svými legendárními mobily, žijícími v našich srdcích a memečkách dodnes. Stála za mnohými dnes samozřejmými technologiemi, ale také nejedním bizardním experimentem, herními konzolemi ze kterých se dalo volat, zabrousila i do výroby tabletů, než to bylo cool. Ale z nástupu dotykáčů už......nevybrou­sila? Co stálo za jejím pádem? Bylo to padání jejich systému, nebo naštvaní výrobci betonových podlah? A proč kromě podlahy mají z Nokie trauma i kočky? Nejen to se dozvíte na této přednášce. Přijďte. ;)
Veronika Hanušová
Gymnázium Botičská
Mentální anorexie – mýty a omyly (Psychologie)  |  Velká (45 minut)

Sedm let se léčím s mentální anorexií a svou přednáškou bych ráda vyvrátila některá stigmata, která v souvislosti s touto chorobou vnímám, a umožnila ji lépe pochopit především ostatním, ale i sama sobě.
Tadeáš Ryšan
Přf UK
Biologie vektoru a trapiču (Biologie, Parazitologie)  |  Velká (45 minut)

Přednáška pro všechny které zajímají komáři, muchničky, klíšťata a další jim podobná verbež, nebo jen rádi poslouchají o utrpení druhých. Vyprávění o tom co nám pije krev (přednáška neobsahuje téma Babiše, ikdyž by sem rozhodně patřila, až na to že není členovec) z řad členovců.
Ngoc Hung Hoang
Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala Ústí nad Labem
Oxid titaničitý jako fotokatalyzátor (Chemie)  |  Malá (25 minut)

Oxid titaničitý, známý coby bílá temperová barva, má velmi zajímavé katalytické účinky. Za přítomnosti světla může sloužit k rozkladu environmentálních polutantů, bakterií a spousty dalšího.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0