Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Jan Pokorný
FI MU
33 důvodů proč nemám rád BitCoin (Internetové podvody)  |  Enormní (75 minut)

BitCoin je úžasný – je rychlý, anonymní, bez poplatků a user-friendly! Až na to, že nic z toho není pravda. Povíme si, proč jsou kryptoměny pohroma a v současném stavu nemají šanci se rozšířit mezi běžné uživatele. Za každého kamaráda, kterému doporučíte tuto přednášku, získáte 1000 PufCash!
Martin Smolík
MFF UK
Ako nezbohatnúť na Klondike (História)  |  Velká (45 minut)

V roku 1896 sa na riečke Klondike v Kanadskom Yukone našlo zlato. Tisíce ľudí zanechali svoje životy aby skúsili šťastie v tomto údolí. Väčšina z nich bola zlomená tvrdou cestou, nehostinnou prírodou alebo prostou smolou. Ako žili? Aké robili chyby? Ako získal Strýček Skrblík svoje bohatstvo?
Martin Smolík
MFF UK
Ako obchod zmenil históriu (História)  |  Velká (45 minut)

Keď hovoríme o histórii, často spomíname veľké a zaujímavé veci: vojny, politiku, katastrofy. Na tejto prednáške si povieme niečo o obyčajnom každodennom živote stredovekých a novovekých ľudí a zodpovieme si otázky ako napríklad Prečo je Rusko tak veľké? Prečo je Holandsko tak bohaté? Prečo sú dnešné Benátky iba turistické mesto? Čo skutočne spôsobilo „vek temna“?
Kateřina Rosická
Gymnázium Jiřího Ortena
Blesky, skřítci, elfové (fyzika, meteorologie)  |  Velká (45 minut)

Blesk a hrom každý zná, o příčinách vzniku blesku se však doposud přesně neví. Povíme si, jak takový blesk vzniká, jaké druhy blesků známe a na závěr si ukážeme i související fenomén nadoblačných blesků.
Jan Mrázek
Nestudent
Bohnické putování „znovu a líp“! (Psychiatrie, psychologie)  |  Velká (45 minut)

Nebyli jste na červnové přednášce „Bohnice očima pacienta“? Anebo byli a stále chcete vědět víc? V tom případě je tato přednáška právě pro vás. Jak již název napovídá, stihl jsem navštívit Psychiatrickou nemocnici Bohnice podruhé a stejně tak jsem si pro vás podruhé přípravil přednášku o bohnickém životě, o duševních onemocněních a životě s nimi.
Pavel Turinský
MFF UK
Browser tracking (Informatika)  |  Velká (45 minut)

Když náš prohlížeč načítá webovou stránku, prozradí při tom o sobě hromadu informací, kterými jej pak lze jednoznačně identifikovat. Na přednášce si představíme několik technik identifikace prohlížeče, jak se jim bránit a co jsou to cookies.
Dominik Krasula
MFF UK
Budování etiky bez metafyzických výmyslů (Filosofie, metafilosofie)  |  Velká (45 minut)

Shrnu svoje názory na filosofii, zvláště se zaměřím na svůj pochybný boj za vybudování teorie etiky, která by aspoň trochu nebyla k ničemu. Obsahuje úvodní vtip.
Bedřich Said
FI MU Brno
Čísla se prý ve slidech neuvádějí (Pomezí fyziky a informatiky)  |  Malá (25 minut)

Na kurzu „jak přednášet“ říkali, že přednáška by neměla obsahovat mnoho čísel. Challenge accepted – toto bude přednáška jen o číslech. Umíte si představit, jak rychle by musel jet vlak, aby stíhal na kolejnici psát rychlostí 1MB/s? Že 1MB/s není žádná rychlost? Taky se vám nedaří představit si hodnoty v různých řádech? Přijďte a společně srovnáme nesrovnatelné!
HOST: Pavel Kos

Deník pražského studenta a jeho život (Host)  |  Host (90 minut)

Sociální síť je dobrý sluha, ale zlý pán. Přednáška o tom, jak prodat svou myšlenku lidem, které neznáte, a jak vydat svou knihu. Autor Deníku pražského studenta Vás uvede do světa své tvorby, studijního života na šikmé ploše, a nejen to.
Jakub Šafařík
Gybot
Erasmus+ 2018 (Erasmus)  |  Malá (25 minut)

Přednáška o mobilitách ve Španělsku a Belgii v rámci výměnného program pro studenty GYBOT.
Jan Škvára
MFF UK
Evženovy pseudopohádky ne(jen) pro děti (Literatura)  |  Enormní (75 minut)

Předčítání z vlastní tvorby, konkrétně: Dračí pohádka, O císaři přespříliš zvědavém, O kouzelném dědečkovi, Čeňkova dobrodružství na hromádce hnoje + rozbor
Martin Dvořák
MFF UK
Historie světa v souvislostech (Historie)  |  Malá (25 minut)

Na této dějepisné přednášce nepadnou žádná jména panovníků, protože na to nebude čas. Zběsilou rychlostí shrneme nejvýznamnější historické milníky od velkého třesku až po rozmach internetu. Co nám dokáže o historii světa říct fyzika, chemie, biologie, sociologie, informatika a filozofie?
Jiří Štrincl
IES
Indian Challenge (Cestování)  |  Enormní (75 minut)

Přednáška o tom, co jde zažít za 2 týdny v Indii. Dillí, tuk-tuky, Amritsar, nejsilnější ceremoniál při zavírání hranic, Agra, fronty „pro bílé“, co obnáší cesta do národního parku a jak lze obejít kdejaké nařízení, aby se tam člověk dostal.. a kdo ví co nás tu ještě potká.
Michal Grňo
MFF UK
Jak myslet ve 4D (Matematika, fyzika)  |  Velká (45 minut)

Co to vůbec je 4-rozměrný prostor? 4D v populární kultuře, a proč je to většinou špatně. Čtyřrozměrné animace (rotace ve 4D jsou pořádnej mindfuck!) a jak je interpretovat.
Martin Kubeša & Šimon Bořek
FEL ČVUT
Kdy nám Facebook vleze do postele (bezpečnost internetové komunikace, ochrana osobních dat)  |  Velká (45 minut)

Co kdyby se jednoho dne pošťák rozhodl číst vaše dopisy a podle nich vám házet do schránky reklamní letáky? Nemuseli byste platit za známku, letáky by nesloužily jen na podpal, k tomu by každý na poště věděl, jaký pozdrav vás nejvíc zahřeje na srdíčku a jaké kamarády na dopisování vám dohodit. Že vám ta rétorika přijde absurdní? Zaměňte poštu například za Facebook, dopisy za zprávy a …vítejte v realitě. Ano, víme, že internet přináší pohodlí a sociální sítě (doufejme) nezabíjí koťátka, ale co se stane, když se obrátí proti nám (takoťátka, přirozeně)? Ubráníme se? Pojďte si s námi v soukromí* popovídat o soukromí.
* zahrnuje milé zaměstnance firmy Facebook, inzerenty, ruské hackery, uklízečku z kavárny odnaproti, vládu USA a 79 995 000 členů Komunistické strany Číny
Martina Skučková
Gymnázium Trutnov
Kofein (Biochemie)  |  Velká (45 minut)

Dozvíte se nejen, co to vlastně kofein je, odkud pochází a v čem ho nalezneme, ale i jeho mnohá využití, působení na organismus a všelijaké efekty jeho látkových přeměn v těle. Účinky i následky abstinence této levné, oblíbené legální drogy osobně testovány!
Jan Pokorný
FI MU
Koncepce antikoncepce (Sexuální výchova)  |  Velká (45 minut)

Máte rádi sex? A máte rádi děti? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli ano, a byla to ta první, a na tu druhou jste odpověděli ne, je tato přednáška právě pro vás! Antikoncepci rozebereme z hlediska historického, technického, praktického i nepraktického. Proč měď zabíjí spermie? Jakou metodu antikoncepce doporučuje Bible? Jak vybrat správný kondom? A jakou pravděpodobnost početí mají v DnD trpaslík s elfkou?
Markéta Doležalová
LF MUNI
Krevní tlak (Medicína)  |  Malá (25 minut)

Jedna z prvních věcí, kterou nám změří u doktora. Co ta čísla znamenají a proč jsou vysoké hodnoty nebezpečné?
Matyáš Grof
FJFI ČVUT
Kutilstvi, nase generace nema zrucnost (Řemesla, umění)  |  Malá (25 minut)

V době, kdy se dá všechno koupit, ztrácíme schopnosti samovýroby. Ukážeme si, co všechno jde vyrobit doma v paneláku. A nebudou to jen neužitečně nesmysly, ale třeba nože v hodnotě několika tisíc, nábytek a mnoho dalšího.
Jan Ponic
MFF UK
Letmo o vlajkách (Vexilologie)  |  Malá (25 minut)

Proč lidé používají vlajky? Která z nich je nejstarší? Proč je červená barva tolik populární? To vše se dozvíte a ještě pár faktů navíc.
Jan Škvára
MFF UK
Logika je iluze (Filozofie, logika)  |  Enormní (75 minut)

Slovo logika je chápáno různými lidmi velmi odlišně, všichni se přesto shodují na jediném a to že se jedná o jakousi metodu jediného „správného myšlení a odvozování faktů“. Taková demagogie mi ovšem jde proti srsti, proto se na své přednášce pokusím tuto pověru vyvrátit. Zamyslíme se nad tím, nakolik logika představuje skutečnou strukturu vesmíru a nakolik jde o pouhý lidský konstrukt a na závěr ponechám dostatečný prostor pro diskuzi.
Tomáš Malínský
VŠ skladnická DATART Anděl
O čem chcete přednášet? (Prezentační dovednosti)  |  Malá (25 minut)

Chcete se dozvědět cokoliv o čemkoliv? Přijďte a my vám o tom budeme přednášet. Ano! Je to pravda! Vaše oblíbené téma zpracujeme přímo před Vámi! Možná přijde i Matyáš.
Matej Lieskovský
MFF UK
OpenStreetMap (Internet 3.0)  |  Velká (45 minut)

OSM je takový mapový ekvivalent Wikipedie. Mapa, která není mapou. Databáze, ve které je fakt těžké něco hledat. Jazyk, kterým nikdo nemluví a přeci má tisíce dialektů. Kdo každý OSM používá? Proč by jste měli i Vy? K čemu Vám to je, pokud náhodou neumíte programovat?
Michal Mikeska
Gym. Ostrava-Zábřeh
Ostrava aneb nové NYC (Kultura, cestování)  |  Velká (45 minut)

Věděli jste, že Praha není jediné město v České Republice, ve kterém se nachází metro? Nebo, že existuje fond pro děti ohrožené znečištěným ovzduším? Nejenom fakta, ale hlavně zajímavosti o (ne)obyčejném městě z úst rodilého Ostravaka… fajne, no ni?
Anna Zlámalová
LF MUNI
Ovulace & Menstruace (Medicína)  |  Velká (45 minut)

Ovulace & Menstruace. Dva cykly, kterými si většina žen projde za svůj život přibližně 400×. Jaké změny se v těle dějí? Proč může stres způsobit neplodnost? A jakou roli zde hraje mozek?
Barbora Šmídová
Přf UK
Paraziti a imunita hostitele (Imunologie, parazitologie)  |  Enormní (75 minut)

Co se děje v těle hostitele, když do něj pronikne parazit? Mění se to v čase? Je to závislé na druhu parazita? Reagují všichni hostitelé stejně? A jak se to dá vlastně zkoumat?Výhodou při účasti na této přednášce může být znalost imunologie nebo aspoň seriálu Byl jednou jeden život (konkrétně díl 3 – Tělesná stráž).
Tomáš Malínský
VŠ skladnická DATART Anděl
Pracoval jsem v nejmenovaném elektru (Kariéra)  |  Malá (25 minut)

Pracuji již delší dobu v nejmenovaném elektru. Je až s podivem, co se v „seriózním“ podniku může dít mimo oči zákazníků, nebo i přímo před nima.
Tereza Korbášová
Masarykova univerzita
Prsa – co jste nevěděli, nebo to věděli špatně (Sociální antropologie)  |  Enormní (75 minut)

V téhle prsaté přednášce zjistíme, že sociální antropologie může být i zábavná. Varování: přednášející může lehce sklouzávat k radikálnímu feminismu.
Martin Dvořák
MFF UK
Umělá inteligence pro hry (Informatika)  |  Enormní (75 minut)

V roce 2016 došlo k nejvýznamnějšímu klání mezi člověkem a počítačem. Lee Sedol, nejlepší hráč Go na světě, se utkal s programem AlphaGo. Co musel tým vývojářů udělat, aby AlphaGo zvítězilo? Jak na to reagovala veřejnost? Kromě toho, že se na přednášce budeme bavit o zmíněném klání, si vysvětlíme, jaké existují algoritmy umělé inteligence pro hry a na jakých základních principech jsou založené. Probereme to od těch úplně nejjednodušších (Minimax) až po nejmodernější algoritmy (AlphaZero), jejichž síla a obecnost je činí ještě děsivějšími než je AlphaGo.
Ondřej Janoška
MFF UK
Vznik a budoucnost našeho vesmíru (Astrofyzika, kosmologie )  |  Malá (25 minut)

Jak vznikl vesmír? A zanikne někdy? Jak a proč? V této přednášce se odpoví právě na tyto otázky podle většiny současných hypotéz – bez zbytečně složité matematiky.
Kateřina Burgetová
Gybot
Zajímavé kapitolky z dějin designu (Historie výtvarného umění)  |  Enormní (75 minut)

Kde se vzal hashtag? Kdo vymyslel zavináč? Co to znamená vizuální design? Jak se postupně vyvíjel a vyvíjí fotbalový míč? A další pralinky z oblasti designu…
Klára Hloušková
Gymnázium Kolín
Závisti navzdory! (Historie)  |  Enormní (75 minut)

Víte, komu patřilo toto heslo? Jak se ve své době dostal nahoru a proč tak rychle? A proč se ho báli tak, že ho zavraždili, i když mu zbývaly spíš už jen týdny života? Jak stoupal nejznámější pán z Valdštejna a nebo třeba jak v Čechách padaly hlavy, to se (pokud čas dovolí, přece jen nemáme třicet let) dozvíte na této přednášce.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0