Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Letošní speciální host: Doc. MUDr. Petr Zach Csc., předseda Anatomického ústavu 3. LF, bude přednášet o neurologii a kvantové fyzice


Jan Pokorný
FI MU
#HipsterProgramming (Programování) | Velká (45 minut)

Pro velký úspěch opět repríza. Jaké znáte programovací jazyky? C, C++, Java, C#, Python, Javascript? Tato přednáška se věnuje těm ostatním! Od těch užitečných, které se někde někdy na něco dají použít, až po Prolog. Varování: může obsahovat turing-kompletní Shakespearovská dramata.
Martin Dvořák
MFF UK
Abstrakce (Matematika, informatika) | Malá (25 minut)

Co je to abstraktní uvažování a co je to abstrakce jako nástroj? K čemu se nám hodí abstrakce v matematice a k čemu se nám hodí abstrakce při programování?
Jiří Štrincl
IES FSV UK
Albánie - poslední země Evropy, kde platí právo krevní msty? (Cestování) | Enormní (70 minut)

ALBÁNIE už zase?! Tentokrát vám povím něco o samotné Albánii. O albánštině, historii, kmenovém zvykovém právu - Kanun. Zaměřím se spíše na severní Albánii, kterou jsem již dvakrát navštívil. Povím vám, co můžete při návštěvě Albánie zažít, na co si dát pozor, jací jsou Albánci. A přidám několik historek, které jsem sám zažil nebo o nich slyšel. Pokud jste byli na mých minulých přednáškách a zaujali vás, tak určitě doražte - dozvíte se více o právu krevní msty, jak vypadal život v době komunismu nebo jaké jsou rozdíly mezi severní a jižní albánštinou.
Matej Lieskovský
MFF UK
Amortizace a deamortizace (Informatika) | Malá (25 minut)

Tarjan pravil: "Čas jsou peníze a ty v čas se obrátí." A vznikla amortizace a Tarjan viděl, že amortizace je dobrá. Krátký a jednoduchý náhled do teoretické informatiky.
Kateřina Sulková
Gymnázium Turnov
Antibiotika vs. Mikroorganismy (Biologie) | Malá (25 minut)

S antibiotickou léčbou se u nás setkal téměř každý, přesto otázky bezpečnosti jejich užívání hýbou dnešní společností. V této přednášce se budeme věnovat příběhu, jak antibiotika změnila nejen medicínu, ale i mikroorganismy.
Dominik Beck
MFF UK
Beckova matematická kuchařka aneb "Jak to spočítat?!" (Matematika) | Velká (45 minut)

Tato přednáška vám sice nedá odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec, ale alespoň vám ukáže jak v ruce spočítat třeba √42, log 42 nebo tg 42°.
Jan Mrázek
GPJP
Bohnice očima pacienta (Psychiatrie) | Enormní (70 minut)

Zajímalo vás, jak to ve skutečnosti chodí v psychiatrické léčebně? Chcete mít rozhled mimo stereotyp ve filmech a hrách? Pak je tato přednáška pro vás. Aktuálně jsem přes dva měsíce hospitalizován v Bohnicích a chci se o své zážitky podělit. V první 45-ti minutové části budu mít spíš obecné povídání o diagnózách a lécích, v druhé pak bude prostor pro dotazy publika.
Matyáš Grof
FJFI ČVUT
Fyzika sexu (Fyzika, sex) | Velká (45 minut)

Už jste někdy počítali fyziku během sexu? To nás nečeká, ale analýza sexu z hlediska fyziky, matematiky, informatiky, či... Seriózní anotace? Noták! Bude to repríza minulé fyziky sexu s dodatkem navíc! I zde nás bude čekat, že plocha pod křivkou je práce, ale neděste se! Vše jsme pro Vás předem spočítali a vy dostanete až výsledná čísla (42).
Michal Dvořák
druhý ročník
Hasičina kolem nás | Malá (25 minut)

Řekneme si něco málo o hasičích. Základní rozdělení a jejich úkoly. Následně zabrousíme do scénářů, se kterými se člověk může během svého života setkat. V poslední části vám řeknu a ukážu nějaké zajímavosti, které mě zrovna v průběhu dělání této přednášky napadli. Přednáška má 25 minut, ale i tak se budu snažit co nejvíce Vás nabít zajímavostmi ze světa hasičů.
Jiří Štrincl
IES FSV UK
Izrael (Cestování) | Malá (25 minut)

Další cestovatelská přednáška. Nyní na téma Izraele, kde jsem byl začátkem března. Povím vám jak v dnešní době vypadá Palestinské území, proč Izraelci staví okolo měst zdi nebo jak vypadá a funguje staré město v Jeruzalémě, kde najdete posvátná místa hned třech náboženství.
Karel Sedláček
Amerika
Jak nebýt viděn ((:{)<<) | Infinitezimální (0 minut)

Dozvíme se něco o tom, jak být neviděn. A to tak moc, že budete pochybovat o tom, zda přednášející skutečně existuje.
Jan Pokorný
FI MU
Jazyky umělé a neumělé (Lingvistika) | Velká (45 minut)

Ĉu vi parlas Esperanto? vi toki e toki pona? xu jbobau do. NGHGNHNNGHGNG??? Na této přednášce se dozvíte, jaké umělé jazyky lidi zvládli vymyslet, naučíme se základní gramatické jevy a užitečné fráze a dozvíme se, proč se některá slova dají vyslovit jen s plnou pusou.
Nikola Růžičková
OA Žatec - Ekonomické lyceum
Kanibalův průvodce pro imbecily (Literatura) | Velká (45 minut)

Seznamte se s Thomasem Harrisem a mužem, jehož sláva hvězd se dotýká. Můžete být rádi, že se pan Lecter nedotýká Vás, jelikož byste v blízké době skončili na jeho talíři. Co dělat, pokud nechcete být sám sobě předkrmem?
Adam Janich
Gymnázium Špitáská
Lucidní snění (Spánek) | Velká (45 minut)

Lucidní snění je schopnost uvědomit si ve snu, že se o sen jedná, případně pak svoje sny řídit. Po troše teorie budou následovat konkrétní metody, které lze použít. Nic si nebudu cucat z prstu, s lucidním sněním mám široké zkušenosti, rád se o ně podělím a pokusím se odpovědět na každý dotaz.
Dominik Beck
MFF UK
Nestandardní kalkulus (Matematika, umění) | Velká (45 minut)

Šílená algebra v podání ještě silnějšího matematika! Spoiler alert: V průběhu přednášky nepozorovaně odvodím obě Bianchiho identity!
Vojtěch Indrák
MUNI
Od Borata do Murghabu (Cestování) | Enormní (70 minut)

Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán...Afgánští velbloudi, kumys, maršutky
Jan Škvára
MFF UK
Plamínková konverzace (Kuloár) | Velká (45 minut)

BORK IS DEAD!
Josef Kučera
Mensa gymnasium
Psychopati mezi námi (Psychologie) | Velká (45 minut)

Hitler, Joker, Krejčíř. Co mají společného? Všichni jsou psychopati. Jejich společným jmenovatelem je neschopnost empatie a absence pocitů viny. Psychopati však nejsou jen filmoví padouši a nebezpeční politici, ve skutečnosti jsou všude okolo nás. Chcete se dozvědět více? Přijďte.
Tomáš Malínský
Vysoká škola skladnická DATART Anděl
Rozverné toulky šílenou myslí znuděného technika (Fyzika, engineering, bastlení, sebepoškozování) | Enormní (70 minut)

Máte pocit, že jste někdy dělali něco velmi nebezpečného? Tak jste na omylu! Mám dojem, že Vás mohu v tomto trumfnout! Svářečka z odpadu, elektrický proud ve vaně (Pozn. Kapru nebylo ublíženo) a další!
Kateřina Svobodová
Gymnázium Botičská
Ship - kdy, kdo a proč (Kultura) | Malá (25 minut)

Většina lidí už někdy zaslechla to zlovolné slovo - ship. Možná přesněji - shipping. Ale co takový shipping je? Pokud vás zajímá to a také, proč se občas v hlavách fanoušků dávají dohromady postavy příběhově spolu nesouvisející, nesnášející nebo jinovesmírné, nebo pokud snad takové párování tvoříte sami, tak je toto přednáška pro vás.
Jan Škvára
MFF UK
Stroj času (Fyzika) | Velká (45 minut)

Zamyslíme se nad filozofickým významem cestování časem a nad několika teoretickými modely reálného uskutečnění tohoto fenoménu. U každého si uvedeme, jak konkrétně by dělal v našem současném přístupu k vesmíru neplechu a co nám chybí k tomu, abychom ho skutečně byli schopni uvést do chodu. Jedná se o přednášku, kterou jsem už uvedl na loňské BrNOCi. Opakuji ji, protože se prý posledně nelíbila a budu ji opakovat tak dlouho, dokud se líbit nebude.
Martin Dvořák
MFF UK
Umělá inteligence a umělý život (Informatika) | Velká (45 minut)

Úvod do umělé inteligence a umělého života. Jak lze cílevědomě naprogramovat počítač k inteligentnímu chování? A může vzniknout život uvnitř počítače sám od sebe?
Klára Hloušková
Gymnázium Kolín
Velká válka - Velká změna (Historie) | Velká (45 minut)

Říká se, že se nikdy nemění lidé, jen historické kulisy. Přesto si myslím, že jedna událost absolutně obrátila způsob přemýšlení lidí, styl jejich života i věci, kterým věřili – první světová válka, též zvaná Velká válka. Zajímá vás, proč se říká, že ukončila devatenácté století? Čím byla tak zásadní? A jak s ní souvisí Jaromír Nohavica, Radůza nebo Jára Cimrman? Pak je tato přednáška přesně pro vás! Povíme si něco o tom, jak probíhal a jak se měnil život v civilu i v zákopech a zjistíme, jestli byl Na západní frontě klid.
Kubík Dvořák
první ročník
Vlajková (Sport) | Malá (25 minut)

Součástí naší skromné prezentace nebude OBČERSTVENÍ ZDARMA. Jedná se pouze o informativní schůzku s náboráři. Vlajková je týmová 24-h capture the flag hra v malebném lesíku okolo jednoho nejmenovaného blázince. Jak se běhá v lese? Jak se kradou vlajky? Jaké jsou strategie, které strategie pravidla zakazují a proč. Jak nedobadnout jako Čer...(#noracism)? A já zapomněl... co to vlastně vlajková je?
Jan Škvára
MFF UK
Ztracený ráj (Literatura) | Velká (45 minut)

Co je zač největší dílo anglické poezie, možná poezie vůbec? Co vypovídá o tehdejším i o našem dnešním pohledu na svět? Proč je tak důležité pro nás jakožto český národ? A proč ho dnešní generace odmítá číst? V mé přednášce se dovíte odpovědi na všechny tyto otázky, tedy kromě poslední, pro ni totiž rozumné vysvětlení neexistuje.
Dominik Beck
MFF UK
Život a dílo věčně nenaplněného matematického poety (Umění) | Velká (45 minut)

Nic víc nic míň než já, moje láska ke kráse, má touha prostřednictvím textů mé tvorby.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0