Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Zde můžete nalézt přihlášená a schválená témata pro rok 2017. Není zaručeno, že všechny jednotlivé přednášky budou zařazeny do oficiálního programu.

VÍTĚZSLAV PLOCEK
Biotechnologie
Velká přednáška
Užitečná fermentace

Proč jsou pro nás kvasinky tak důležité? A co je všechno potřeba udělat, než se z hroznů stane nápoj králů? Povídání nejenom o výrobě piva a vína.
ONDŘEJ KNOPP
Fyzika, esoterie
Velká přednáška
Zubařská relativita aneb Teorie času

Před rokem vyšla kniha jménem Teorie času, v níž je zároveň tato jistá fyzikální teorie prezentována. Její autor se před několika lety rozhodl, že mu moderní fyzika nedává smysl, a proto si napsal svojí vlastní, lepší. V první polovině knihy se pokouší vyvracet jak speciální tak obecná relativitu s pomocí různých fyzikálních a filozofických úvah a nebo pouze útočnou rétorikou. V druhé polovině postuluje vlastní přelomový pohled na svět. Je vskutku se na co těšit. Dal jsem si tu práci a tuto bibli hloupé fyziky a argumentačních faulou přečetl a na přednášce se z ní pokusím vylovit to nejlepší.
JAKUB TŘEŠŇÁK
Geografie, historie, doprava
Velká přednáška
Zpackané projekty a hudba budoucnosti aneb Praha sídlištní

Přednáška z oblasti pragensie. Kam mohlo být vytunelováno metro C a kudy povede napůl legendární „Déčko“? Co s obrovskými komplexy Jižního, Jihozápadního a Severního Města? Kam všude se dostaneme tramvajemi? Svezeme se vůbec někdy metrem i na letiště? A co na to Magistrát? Na tyto i další otázky si odpovíme v této nerdské přednášce doplněné ještě nerdštějšími mapami, obrázky a konspiračními teoriemi.
FEDOR MAXIMOV
Psychologie
Malá přednáška
Řeč těla

Co vám všechno může prozradit podání rukou? Co nám neverbálně sdílí posluchači? Jak je to se lží? Na tyhle otázky a popř. jiné se vám v této přednášce pokusím odpovědět.
ADÉLA ATASSI
Kosmonautika
Velká přednáška
Program Apollo

Měsíc – kus šutru a zároveň také jediné místo mimo planetu Zemi, po kterém kdy chodili lidé. Pojďme se na chvíli vrátit do 60. let minulého století a vážně i nevážně nahlédnout pod slupku jedné z nejznámějších kapitol historie dobývání vesmíru.
KAČKA ROSICKÁ
Fyzika
Velká přednáška
Malá exkurze světem částic

Projdeme si vývoj názorů na podstatu hmoty, představíme si Standardní model a pokusíme se uspořádat částicovou ZOO. Na závěr si budeme povídat o urychlovačích a detektorech, na kterých můžeme elementární částice zkoumat.
JIRKA SETNIČKA
Cestování
Velká přednáška
Cesta po Austrálii

Ještě australsky horké pár dní staré zážitky, kdy jsme s Evčou objeli podstatnou část JV cípu Austrálie. Trocha povídání o tom, co jsme viděli (fotky, videa z drona, vtipný zážitek s českým velvyslancem) a trocha tipů a doporučení pro podobné cestování. Bude (snad) zábava :-)
BARČA ŠMÍDOVÁ
Biologie-parazitologie
Velká přednáška
Jak paraziti ovlivňují své hostitele

Víte, že existují červi, které své hostitele donutí se utopit? Nebo alespoň vyšplhat se na nejbližší stéblo a zůstat tam zakousnutý? A že prý Toxoplasma ovlivňuje i naše myšlení? A to je jen zlomek toho, co paraziti dokáží!
KLÁRA STEFANOVÁ
Fyzika, medicína
Velká přednáška
Svítím, svítíš, svítíme… aneb proč je dobré míti v nemocnici fyzika

Dozvíte se něco ze základů radiologické fyziky. Jako bonus vám povím nějaké obskurnosti z světa přírody i lidské blbosti vztahující se k tématu.
MATOUŠ HEJKAL MAREK
Biologie
Velká přednáška
Exaktní exkrementy

Povíme si něco o endozoochorii, možná i o dalších způsobech šíření rostlin a proč je endozoochorie nejlepší,jaké kytičky endozoochorii využívají. Asi toho dost řeknu o postupech ve svojí seminárce, jež mám na toto téma, snad už v tu dobu budu mít nějaké výsledky. Přivezu nějaké ty bobky a ukážu jak by se měli teoreticky poznat.
JAN MASOPUST
Soudní psychiatrie
Velká přednáška
Vliv mediální prezentace na imitaci agrese

Média jsou mocný nástroj tvorby veřejného mínění. Mění náš pohled na svět, neboť jsou zdrojem sekundární zkušenosti, která překonala svrchovaný primát zkušeností přímé. Jedinci, kteří mají určité psychologické dispozice mohou napodobit agresivní jednání, které je médii prezentováno a ohrozit tak naši bezpečnost.
JAN MASOPUST
Soudní psychiatrie
Malá přednáška
Vliv mediální prezentace na imitaci agrese 2

Pokračování přednášky předchozí.
KATEŘINA SVOBODOVÁ
Hudba
Malá přednáška
12 let s MCR aneb Není to jen fáze, mami

Také se vám líbilo v hudebním rozmezí 2000–2010? Chtěli byste si ještě jednou zkusit nadvládu alternativního rocku a černých očních linek? V této přednášce hodlám představit, připomenout, a celkově pouze opěvovat otcovskou kapelu „emo punk rocku“: My Chemical Romance.
ADAM JANICH
Topologie
Velká přednáška
Topohrátky

Topohrátky (hrátky s topologií) budou trochu netradiční přednáškou. Hned několik věcí během ní pošlu napříč publikem. Například moje hrnky, nebo speciálně tvarované zimní oblečení. V neposlední řadě vysvětlím, jak nejlépe s pomocí topologie sbalit holku.
DOMINIK KRASULA
Historie, divadlo, Athény
Velká přednáška
Athénské divadlo a Athény – Tragédie, komedie, satyrská hra

Jak vlastně vypadalo divadlo v Athénách? Všichni jsme viděli na fotce amfitéatr, pár z nás v něm i sedělo a někteří četl Sofokla k maturitě. Jaké to ale bylo skutečně být na Dionýském festivalu? Podíváme se na to, jak hry vypadali na jevišti, jak moc reagovali na tehdejší politické dění, jak se divadlo dostalo k vrcholu, jak naopak k úpadku, jak vypadala stará komedie, satyrská hra a vůbec průnik toho co vás bude zajímat a toho, co budu vědět.
DOMINIK KRASULA
Teorie a historie poezie, diskuse
Velká přednáška
Proč se mé básně nerýmují?

Je to proto, že mě nenapadají rýmy? Je to proto, že jsem líný? Ne! Tedy trochu, on Nezval se taky moc nerýmoval. Ale třeba středověké učebnice gramatiky se rýmovaly. Jsou středověcí učitelé gramatiky větší básníci než Nezval? Asi ne…Podíváme se na historii poezie, na vývoj nároků, které lidi měli na básně. Od Homéra až po víceméně současnost.
DOMINIK KRASULA
Filosofie, diskuse, Athény
Velká přednáška
Demokracie, Oligarchie, dnes a včera

Dnes je obecně (byť nikoliv bez ztráty kytičky) považována demokracie za dobré politické uspořádání. Akorát se lidi neshodnou na tom, cože přesně ta demokracie je. Je to přímé hlasování lidí o všem, je to o diskusi, je to to, co máme teď? Naopak Řeci, ti měli jasnou představu, co je to demokracie. Jen si nebyli jistí tím, jestli to je to co chtějí. Není přeci jen stará dobrá oligarchie lepší? Podíváme se na Athénskou demokracii, antické oligarchie, současné systémy, klasickou antickou kritiku demokracie a popovídáme si.
VADIM PYRO
IOT, elektrotechnika
Malá přednáška
Projekt Cassie

Zajímalo vás, jak složité (nebo jednoduché) je si postavit svého virtuálního asistenta? Nebo je pro vás Philipš Huehuehue příliš mainstream způsob ovládání světla? Povíme si, proč je frekvence 433,92 MHz důležitá, co je to sakra I^2C, k čemu je dobré Node-Red a jak to všechno skloubit dohromady. A možná ještě něco málo dalšího, pokud zbyde čas.
MATYÁŠ GROF
Fyzika, kvantovka
Malá přednáška
Bellovy nerovnosti

Povíme si něco málo o ERP paradoxu a převážně se zaměříme na experiment z roku 2015. Slibuji, že nebudeme počítat, ale víc se zaměříme na „pohádkovou“ část kvantové fyziky.
MATYÁŠ GROF
Fyzika, technika a fyzika termojaderné fúze
Malá přednáška
Divertory a tepelné toky tokamaků

Jak tokamaky vznikly? Co to vlastně je? Proč se v tom někdo hrabe? Jak to, že to ještě nefunguje?
JAN ŠKVÁRA
Filozofie
Velká přednáška
Svobodná vůle

Jednáme skutečně na základě našeho vlastního rozhodnutí? Nebo jsme jen souborem atomů podléhajících bezpodmínečně fyzikálním zákonům? Chcete se dovědět, jak se názor lidí na svobodnou vůli vyvíjel v průběhu historie a co si o tom všem myslí Evžen? Že nechcete? Tak to máte smůlu, protože svobodná vůle neexistuje!
JAN ŠKVÁRA
Filozofie
Velká přednáška
Doublethink v praxi

Doublethink jako výraz se poprvé objevil v Orwellově románu 1984, kde měl označovat způsob myšlení, které umožňovalo lidem skloubit své životy s realitou, vlivem ideologických zásahů zcela neslučitelnou se zdravým rozumem. V této přednášce se zamyslíme nad několika situacemi v našem světě, ve kterých jistou obdobu doublethinku nevědomky praktikujeme též, a zauvažujeme, zda jen sama akce „žít jako člověk“ neodporuje zdravému rozumu a užívání doublethinku nevyžaduje v samotném principu.
VÁCLAV KUNCL
Stolní hraní
Velká přednáška
Demagogie a fakenews, aneb čemu a komu věřit

Přednáška pojednává o tom co dané jevy jsou jak je poznat a jak se jim vyvarovat, případně jak je potírat.
VÁCLAV KUNCL
Urbanistická sociologie
Malá přednáška
Jak žít levně a šetrně

Freegan Dumpster diving a jak levně a dobře nakoupit. Spíše malá záležitost.

KULOÁR

Existuje i jaksi pokročilá forma unikátních přednášek, které bohužel nelze přednášet paralelně, kvůli naprosté ženiálnosti. S kuloárem se tedy setkáme až po „normálních“ přednáškách.

DOMINIK KRASULA
Kuloár
Antické anekdoty

Dnes se bavíme internetovými memy, ale jak se lidé bavili nějakou dobu před vynálezem internetu?

2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0