Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

ONDŘEJ KNOPP
Fyzika
Velká přednáška
Entropie a výpočetní technika

Výraz entropie se poslední dobou používá v populární fyzice často. Zkusím osvětlit její konkrétní definici, která prostupuje matematikou až k termodynamice. Vrcholem přednášky bude ukázání toho, že nutně musí proceser vydávat teplo a to na jednoduchém modelu.
DALIBOR DVOŘÁK
Dostatečně nepříčetná technologie
Velká přednáška
Jaderné raketové motory

V celé historii dobývání vesmíru si lidstvo muselo vystačit s chemickými raketami, občas okořeněnými nějakým tím elektrickým pohonem. Oba tyto systémy však mají mnoho nedostatků a vzhledem k požadovaným energiím se zraky výzkumníků často upínaly k Jádru. Tito tvořiví lidé pak za více než půl století dobývání vesmíru vymysleli mnoho různých konceptů, na které se podíváme. Od relativně normálních, kde si na palubě vezete jaderný reaktor, přes takové, kde váš pohon je jaderný reaktor, po projekty, které spoléhaly na využití nemalého množství jaderných explozí.
DALIBOR DVOŘÁK
Historie, technologie
Malá přednáška
Jak vytrollit Luftwaffe

Píše se rok 1940, právě zuří Bitva o Británii a hrdý Albion trpí pod nálety německých bombardérů. Ačkoli váhu tohoto boje neslo povětšinou RAF, podstatně v něm pomohla partička vědců a inženýrů. Jejich úkolem bylo rušit stále nové systémy pro navádění bombardérů, čímž vnášeli chaos do plánů Luftwaffe, a právě na jejich boj se zde podíváme.
DALIBOR DVOŘÁK
Internety
Velká přednáška
Tv Tropes Vám Zničí Život

Víte co je to trope? My vám to povíme! Rozebereme si s jejich pomocí Star Wars a nakonec vám ukážeme, které máme rádi, či které nás naopak vytáčí k nepříčetnos­ti.Přednáška obsahuje simultánní překlad do slovenštiny.
ZDENĚK VILUŠÍNSKÝ
Literatura
Malá přednáška
Honorverse a jeho fanoušci

Seznámení s literárním vesmírem Davida Webera a jeho fanklubem u nás.
MARTINA SKUČKOVÁ
Hudba, geometrie
Velká přednáška
Přírodní geometrie skrytá v houslích

Ne nadarmo se o houslích tvrdí, že jsou geniálně sestaveným hudebním nástrojem. Byly důmyslně propočítány, anebo se na nich zlatý řez a jiné přírodní principy našly náhodou? Co vlastně zapříčiňuje jejich výjimečné vlastnosti? Pojďme se společně podívat na zoubek záhadným souvislostem světa houslí a přirozených obrazců v nich otištěných.
MICHAL ŠMÍD
Fyzika
Velká přednáška
Kam střílíme s ultraintenzivními lasery a co z toho lítá

Laser je vlastně nástroj na to narvat co nejvíc energie do co nejkratšího času a nejmenšího prostoru. Co se stane s nebohou hmotou když se nachomýtne do toho časoprostoru? Co z ní vyletí? A líbí se jí to vlastně? A proč se tím fyzici zabývají krom toho že je to husté a že je to baví? (spoiler: plazma, částice, fakt velké vakuum, rentgeny, hvězdné války, krystaly, teplá hustá hmota)
FEDOR MAXIMOV
Biologie
Velká přednáška
Pavouci – naší přátelští sousedé

Mým cílem bylo přípravit takovou přednášku, abych mohl ukázat pavouky z jiného pohledu, než ze kterého je vidí většina lidí. Takže nebojte se, a přijdte se dozvědět o pavoucích něco zajimavého.
ADÉLA ATASSI
42
Velká přednáška
Jak (ne)přežít život

Jedno je jisté: Život se nás snaží zabít. Jedno je ještě jistější: Jednou se mu to podaří. Ale jak to udělat, aby k tomu nedošlo příliš brzo? Jak snížit každodenní riziko, že právě tenhle den bude naším posledním? Jak to sakra provést, když nástrahy na nás číhají naprosto všude? V téhle přednášce vám dokážu, že tenhle svět se vás systematicky snaží zabít. Ale možná vám zároveň poradím, jak mu to aspoň trochu zkomplikovat. Těším se na vás, přijďte všichni
NINA ‚LENNIE‘ BOHÁNKOVÁ
Zeměpis
Malá přednáška
Síly přírody

Letem světem a dnes si i my připomeneme nejvýznamnější dny, během nichž nám matka příroda opět ukázala co umí a povíme si pár zajímavostí…
JOHN EVŽEN ŠKVÁRA
Matematika, Sport
Velká přednáška
Matematický rozbor volejbalu

Jakožto extraligový reprezentant matfyzu ve volejbale jsem se rozhodl využít matematiku k předpovědi výsledku volejbalového zápasu. Spíš než postřehy ke sportu zde uvidíte praktickou aplikaci pravděpodobnostních metod na o něco málo vyšší úrovni, než se učí na středních školách. Pokud tedy nejste totální nerdi, co si myslí, že PNOC je seriózní akce, na tuto přednášku jít nechcete.
JAKUB SUCHÁNEK
Fyzika, informatika
Velká přednáška
Fyzika v počítačích

Pokusíme se pochopit především s pomocí kvantové fyziky a elektromagnetismu jak fungují součástky obvykle používané v počítačích, abychom z nich v druhé přednášce mohli počítač postavit.
JAKUB SUCHÁNEK
Informatika, fyzika
Velká přednáška
Architektura počítačů

Po první přednášce jsme skončili s transistory, diodami a pár dalšími součástkami. Teď už zbývá jen postavit z nich počítač.
MATĚJ KREJČIŘÍK
Cryptoměna
Velká přednáška
Steemit – Sociální platforma/Bloc­kchain hybrid aneb učte, učte se a vydělávejte

Dnes jsou na sociálních sítích téměř všichni. Nevím jak vám, ale jejich přínos se mi zdá minimální. Poznejte první decentralizovanou sociální platformou fungující na principu Blockchainu. Poznejte sociální platformou, kde jste finančně hodnoceni za přínos, který skupině přinášíte. Poznejte místo, které podněcuje kritické myšlení a plodné diskuze. Poznejte Steemit!
NINA ‚LENNIE‘ BOHÁNKOVÁ
Zeměpis, záhadologie
Malá přednáška
Záhady na mapě světa

Kam mizí lodě v Bermundském trojúhelníku? Co skrývá tajemství bájné Atlantidy? A je hora Olymp skutečným místem, odkud antičtí bohové šíří svůj hněv? Pojďme se projít po mapě světa a podívat se záhadám trochu na kloub…
MILAN SMOLÍK
Filmy
Velká přednáška
Katastrofálna fyzika katastrofických filmov

Smelé úteky v autách pred výbuchom sopky? Vŕtanie do asteroidu? Nukleárny výbuch v strede Zeme? Všetci vieme, že takéto dobrodružstvá uvidíme len na filmovom plátne. Ako realistické ale sú? Dozviete sa na tejto prednáške!
MATEJ LIESKOVSKY
Informatika, matematika
Velká přednáška
PageRank

Co je to lineární algebra a k čemu to může být dobré.Spoiler: Například k vytvoření Google vyhledávače.
TADEÁŠ RYŠAN
Biologie
Velká přednáška
Proč jsou blanokřídlí lepší než brouci

Zdůvodnění proč blanokřídlí jsou lepší než brouci. Jasné a možná i skoro objektivní objasnění proč si blanokřídlí rozhodně zaslouží naší pozornost, abychom je nadále nemuseli brát jako ty potvory co dávají žihadla. Cílem je ukázat jejich úžasnost, dokonalost a vzdát tak hold každé vose, sršni, lapce, včele … kteří dřou na tom aby tento svět měl tu podobu jakou mít má.
VĚRA DVOŘÁKOVÁ
Historie, hospodský kvíz, tipování
Velká přednáška
Nealkoholický kavárenský kvíz na téma dějiny

Přišel vám dějepis ve škole nudný, suchý a nezáživný? Máte rádi hospodské kvízy, ale víte, že *rNOCi jsou striktně nealkoholické? Pak je tento ryze nealkoholický kavárenský kvíz určen právě vám! Nečekejte ale žádná fakta, obsahem budou jen a pouze historické podivnosti všeho druhu.
MICHAL ‚ZYRGO‘ SMOLÍK
Historie
Velká přednáška
Rímski cisári: Dobrí, zlí a zvláštni

Rím mal veľa cisárov, všeliakej kvality. Niektorí vošli do dejín a učíme sa o nich v škole, ale iní sa nepovažujú za tak dôležitých a preto ich nespomenú. My ale prejdeme od začiatku až po pád (alebo koľko času bude) a spomenieme si všetkých významných a zaujímavých a čo znamenali pre ríšu.
BOBR STANDA BOBROVIČ
Kosmonautika, fyzika
Velká Přednáška
Space X – budoucnost, či nikoliv?

Ve zprávách již pár let slyšíme o Elonu Muskovi. Kdo to je? Co děla? Je iluminát? Myslí to s námi dobře? Jak létají rakety? Proč přistávají a proč nebouchají? To vše již brzy na vaších očích.
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Informatika, sci-fi, futurológia
Velká přednáška
Umelá inteligencia: máme sa jej báť?

O umelej inteligencii počul asi každý. Každý tiež asi videl nejaký film o tom, ako zlá AI chce zničiť ľudstvo, ale hrdinovia jej v tom zabránia.

Povieme si o tom, ako funguje AI súčastne, ako to bude v blízkej budúcnosti, a aj dôvody prečo by sa nás chcela AI zbaviť

Prednáška vôbec nie je technická, nemusíte o programovaní a AI nič vedieť.
JOHN EVŽEN ŠKVÁRA
Fyzika, filosofie, logika
Velká přednáška
Kauzalita a její důsledky

V úvodu se dovíte, co je to kauzalita, jak se liší od korelace a proč je obtížné ji definovat. Posléze přejdeme k zajímavějším otázkám, konkrétně nakolik je náš intuitivní přístup k událostem jakožto k řetězci příčin a následků skutečným principem přírody a nakolik jen naší iluzí a především se zamyslíme nad tím, zda a jak moc tento přístup vlastně potřebujeme k plnohodnotnému fyzikálnímu popisu světa.
DOMINIK KRASULA
Filosofie, etika – debatní přednáška
Velká přednáška
Filosofie souhlasu se sexem s Dominikem

Že prý je cool aby všichni zúčastnění souhlasili… Je to ale skutečně nutná podmínka? Je to podmínka dostatečná? Kdy je vůbec konsent validní? Co když jsme k němu donuceni, došli jsme k němu na základě klamu nebo jsme byli opilí?
DAVID ŽÁČEK
Politologie, matematika
Velká přednáška
Volby

Jak dělat skupinová rozhodnutí? Jakým způsobem spravedlivě rozhodnout o tom, kam jít na večeři, který film získá Oscara nebo kdo usedne v parlamentu? Na jakou otázku vlastně při volbách odpovídáme? Může se stát, že hlasování pro mého favorita ho poškodí? Pojďme se podívat na to, jak funguje hlasování nejen o politicích u nás i ve světě, jaké špinavé triky lze do systému voleb zabudovat a jak se dají volby vyhodnocovat třeba pomocí orientovaných ohodnocených grafů.
DOMINIK KRASULA
Literatura, filosofie, demokracie, vtipy o sexu
Malá přednáška
Aristofanés – filosofie v komedii

Víte, že řečtina má už po tisíce let slovo pro „prázdné, otravné, nudné a nepříjemné obvinění založené na hnidopišství“? Aristofanés ho vyrobil. Měl sice šestkrát větší slovník než Euripidés, ale to mu nestačilo a tak si vymyslel nová slova. Hlavně urážky. A taky se zamýšlel nad nebezpečím, kterým čelí demokracie, napsal jedna z nejstarších dochovaných pacifistických děl, kritizoval populismus, zabýval se otázkou hodnoty umění, úpadkem veřejné diskuse a dělal si srandu z Euripida.
DOMINIK KRASULA
Filosofie, etika – debatní přednáška
Velká přednáška
Jak jsem se stal utilitariánem.

Quasiautobiogra­fický dialog mne -pochybujícího o objektivní moralitě – a mého fiktivního alter-ega pevně věřícího ve virtue ethics. Příběh, který nakonec vede k přijetí konsekvencialismu. Příběh do kterého budete mít možnost vstupovat svými (proti)argumenty, připomínkami a dotazy.
MARTIN DVOŘÁK
Informatika
Velká přednáška
Chomského hierarchie jazyků

Lze nekonečné objekty (jako třeba jazyky) popsat pomocí konečných objektů? Budeme to zkoumat pomocí formálních gramatik, které si rozdělíme do kategorií podle jejich síly, jako to udělal Noam Chomsky. Pokusíme se při tom porozumět, co je to nedeterminismus a co nám přináší.
MARTIN DVOŘÁK
Biologie
Velká přednáška
Teorie her a evoluce

Budeme se zabývat teorií her (tj. matematickým řešením střetů zájmů) a jejím aplikacím v biologii. Jestřábi vs hrdličky: V jaké populaci prosperují agresivní jedinci? Vězňovo dilemma: Je výhodnější spolupráce nebo zrada? Hamiltonovo pravidlo: Do jaké míry se vyplatí obětovat se pro své příbuzné? Evolučně stabilní strategie: Může se gen pro zabíjení vlastních dětí udržet v populaci?
MATYÁŠ GROF
Fyzika, sex
Velká přednáška
Fyzika sexu

Přemýšleli jste někdy o sexu z hlediska fyziky? Jak to lze interpretovat a jak počítat?
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Historie
Malá přednáška
Ako to bolo s Galileom?

Každý z vás asi počul príbeh o Galileovi, ako trvrdil že zem obieha okolo slnka, ale cirkev mu neverila lebo v biblii je to inak. Na tejto prednáške si povieme ako to bolo naozaj, a uvidíme že to nebolo tak jednostranné ako sa hovorí.
BÝLÍ
Vlajková
Malá přednáška
BÝLÍ- nábor

Co je to Vlajková. Kdo jsou Býlí? Co jsou to kulíšci? Můžu ti šáhnout na pohár? Jak vyhrát takový klenot? A mnoho jiného, …a nebo ne!
FAKTORIÁL
42
Velká přednáška
MEMing

Co je to meme? Jak se meme vyslovuje meme. Jak to začalo? Jak to vypadá nyní. Jaké meme stránky se dají sledovat? Jak poznat kvalitní meme? Opravdu v něm musím být já?
Ukážeme si co jak takové promyšlené covfefe.

KULOÁR

Existuje i jaksi pokročilá forma unikátních přednášek, které bohužel nelze přednášet paralelně, kvůli naprosté ženiálnosti. S kuloárem se tedy setkáme až po „normálních“ přednáškách.

JOHN EVŽEN ŠKVÁRA
Kuloár
Velká přednáška
Literární vložka

Povídka Terrible NOC Memes uvedená ve Žbluňku má dvě volná pokračování ze zcela odlišných prostředí a to pod názvy „Matfyz očima umělce“ a „Legenda o Knoppovi“.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0