Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

SLEČNA GAYOVÁ
Zoologie
Velká přednáška
Superhrdinové z říše zvířat

Určitě jste si po přečtení názvu přednásky pomysleli, že vám řeknu, že Batman ve zvířecím světě je netopýr, ale to je velký omyl. Seznámíme se s těmi nejneobvyklejšími organismy, co si pro obývání této planety vytvořili úžasné superschopnosti. Trochu pomícháme Marvel a DC, ale to snad nikomu vadit nebude…
NINA BOHÁNKOVÁ
Veterina
Malá přednáška
Nemoci koní

Dnes už je chov koní velmi rozšířený. Chceme li se pohybovat v blízkosti koně či dokonce mít vlastního,neměli bychom nic podcenit. V mnoha případech se díky amatérským znalostem mohl koník další léta radovat ze života. Stačí jen znát číslo na veterináře nebo bychom měli znát pravidla včasného zásahu?
JIRKA NÁDVORNÍK
Filosofie
Malá přednáška
Efektivní altruismus: Jak zachánit 10 000 životů

Všichni chceme se svým životem mít co největší pozitivní dopad. Hnutí efektivního altruismu dává spoustu zajímavých odpovědí jak na to.
EVŽEN ŠKVÁRA
Fyzika
Velká přednáška
Nadsvětelná rychlost

V důsledku mnoha hanebných pomluv a předsudků zasetých do povědomí veřejnosti Einsteinovou Speciální Teorií Relativity je v současné době převážná většina laické i vědecké populace naplno přesvědčena, že rychlost světla je nejvyšší a jedinou horní hranicí pro šíření čehokoli, co se v našem vesmíru vyskytuje. To je ovšem omyl! V této přednášce uvedu několik příkladů, při nichž je nadsvětelná rychlost v přírodě skutečně pozorována, a zároveň pro každý z nich dokážu, že není v rozporu s STR, a vysvětlím, proč by nám při snaze o nadsvětelnou komunikaci byl naprosto k ničemu.
ADAM JANICH
Biologie
Velká přednáška
Narodí se kluk, nebo holka

Lze ovlivnit pohlaví dítěte? A jestliže ano, tak jak? S odpovědí přispěchají úsměvné babské povídačky, logicky znějící rozšířené fámy i statistické výzkumy seriózních vědců.
MATEJ LIESKOVSKY
Fyzika
Velká přednáška
Emergentní makro-fyzika aneb kapaliny jsou divné

Přemýšleli jste někdy o tom, co je to bod varu? Víte, proč kapaliny a plyny nejsou ideální? Co je utajený var? Proč jsou kapaliny tak divné?
PUF ‚POPCORN‘ POKORNÝ
Sex
Malá přednáška
Úskalí olivového oleje aneb chemie lubrikace a antikoncepce

Volivy, vole? Je to jen chemie? Kdo maže, ten jede? Nebo se můžeme jít klouzat? A co na to Jan Tleskač? A Jan Tleskač junior?
PUF ‚POPCORN‘ POKORNÝ
Teoretická politika, Vtipy o USA
Velká přednáška
Proč je demokracie špatná a proč je všechno ostatní horší

Od Athén, kde byli obyvatelé naháněni násilím na sněmy, uplynula dlouhá doba. Základní principy demokracie jsou však dodnes stejné: tedy, možná. Povíme si o tom, jak je možné, že vyhraje volby někdo, kdo neměl nejvíce hlasů, proč vlastně nemůžeme hlasovat přes Internet, a proč jsou politici takoví, jací jsou.
FRANTIŠEK KMJEČ
Historie
Velká přednáška
Krvavé země

Polsko, Ukrajina, Bělorusko, Pobaltí. Tyto země se dnes často nazývají krvavými, protože zde mezi lety 1933 a 1945 zahynulo okolo 14 mil. lidí. Proč se tak stalo? Jak k tomu došlo? Jak si to mohl někdo morálně obhájit? A jak podobným věcem do budoucna předejít? Varování: přednáška bude depresivní. Hodně.
ADÉLA ATASSI
Zoologie
Malá přednáška
Každá stračena nemusí být kráva?!

Jste temperamentní, veselí a schopní se nadchnout pro cokoliv? Považujete se za vlastence? Hledáte střeleného parťáka pro život, se kterým můžete podnikat takřka všechno? A zároveň potřebujete po svém boku inteligentního společníka, jehož rychlé uvažování vám nedovolí jakkoliv zakrnět? Mám pro vás řešení: Pořiďte si stračenu! A že nechcete hned sdílet svůj příbytek s turem domácím? Nemusíte se bát, jelikož naše stračena sice má čtyři nohy, ale taky žádné rohy a místo bučení si spíše zaštěká. A že jste tuhle anotaci zrovna dvakrát nepochopili? Vysvětlení se dočkáte na mé přednášce!
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Matematika
Velká přednáška
Ako z jednej gule urobiť dve

Viete prečo sa v matematike nedá ľahko definovať objem? Prečo to trvá pol semestra na výške? Kvôli tomu, že nekonečno robí bordel. To aký bordel vlastne robí, si povieme na tejto prednáške. Cieľom je ukázať si, ako sa dá rozdeliť guľa na pár množín, tie pootáčať a popresúvať tak, aby sme mali 2 úplne rovnaké gule ako na začiatku. Na prednášku našťastie nemusíte vedieť veľa matematiky.
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Historie, ekonomika
Velká přednáška
Najväčší podvod histórie

Juhomorská spoločnosť mala svojeho času trhovú hodnotu asi štvrtiny celého bohatstva Veľkej Británie. Napriek tomu nikdy nezarobila ani jednu libru. Táto prednáška bude o vzostupe a páde tejto spoločnosti (páde, ktorý takmer položil celé kráľovstvo).
JIRKA ŠTRINCL
Cestování
Velká přednáška
(Ne)stopem do Albánie

Proč Albánie? Proč stopem? Co je to albánský faktor? Curraj i Epërm – malebná vesnice v údolí bezejmenných dvoutisícovek, bez jediné přístupové silnice, bez elektřiny a mobilního signálu.
SÁRA ROSECKÁ
Zájmy
Malá přednáška
Jaké je to být malým vědcem?

Také tě zajímá nějaká přírodní věda? A chtěl/a bys strávit celý život jejím bádáním? Nebo ne, ale chceš jít na školu, kde tě se bude vše brát spíš exaktněji? Místo povalování se u moře nebo lezení po horách jsem své letní prázdniny trávila v jednom fyzikálním ústavu v Praze. a co jiného ode mě čekat než že jsem měřila RADON!!!!! :D. Pokud Vás zajímá co to znamená být již ne středoškolák a zároveň ještě ne vysokoškolák a hrát si na vědce a nebo máte prostě rádi mé naivní názory, tak přijďte na mojí přednášku (budu táké ráda, pokud máš nějaké zkušenosti a podělíš se s ostatními). Těším se :D
DAVID ŽÁČEK
Aplikovaná filosofie (politologie)
Malá přednáška
EU pro začátečníky

Většina návštěvníku KNOCi žila přes půlku svého života na území tohoto (celkem nekonvenčního) útvaru. Málokdo ale ví, jak tato organizace funguje. V této přednášce se pokusím zodpovědět některé zásadní otázky fungování Evropské unie, jako: „Proč nesedí čeští europoslanci vedle sebe?“, „Proč je Brusel občas ve Štrasburku?“, „Je Evropská rada, Rada Evropy, a Rada Evropské unie to samé?“ (není) a „Kolika jazyky je popsána lékárna vedle sídla Evropské komise?“
JAKUB TŘEŠŇÁK
Alternativní historie
Velká přednáška
O Šípkové Růžence

Co má společného české národní obrození, sci-fi a princezna z prominentního rodu? Úplně všechno! Nesvítá vám? Nebojte se, všechno si osvětlíme na přednášce, která změní váš úhel pohledu na příběh, který je více než pohádkou!
JAKUB TŘEŠŇÁK
Kosmologie, psychologie
Velká přednáška
Homosexualita (nejen) ve vesmíru

Homosexualita není jen výsadou několika mála procent lidí, nýbrž je hybatelem celého obrovského a úžasného kolosu zvaného vesmír. Na této přednášce si ukážeme, že hledat za vším ilumináty je paranoidní, ženu a čerta pošetilé, ovšem homosexualitu převratné a obzory rozšiřující!
TEREZA ‚tter‘ HLADÍKOOVÁ
Medicína, Fyzika
Malá přednáška
Konspirační teorie v praxi?

Chcete dostat rakovinu? Tak to je tahle přednáška přesně pro vás! Ale nebojte, ostatní posluchači vás po této přednášce dokážou jistě vyléčit fetováním par chlornanu sodného, stoprocentně účinným lékem na rakovinu, který nám tají americká vláda.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Tolkienologie, Fantasy
Velká přednáška
Jsou elfové ve Středozemi buzny?

Laická veřejnost má za to že ano. Já nejsem toho názoru. Uvidíme, co všechno bude tato zbastlená přednáška obsahovat, ale rozhodně se podíváme na charakteristiky známých ras ve Středozemi a jejich osudy, a nebude chybět ani rozklíčování inspirací, které vedli J. R. R. Tolkiena k sepsání jeho textů.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Fyzika
Velká přednáška
Vnořené diagramy

Vnořený diagram používáme, když potřebuje 4 a víc os v grafu. Kde všude se s nimi setkáme a jakými pravidly se řídí? Podíváme se zejména na vyvolené příklady.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0