Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

JOSEF KUČERA
Stravování a Volný čas
Velká přednáška
Káva

Whut? Čekali jste něco o muzice? Nene.
Dneska si povíme něco o Kávě. O tom jak se správně připravuje, co s námi vlastně provádí či proč je kafe ten nejlepší nápoj. Podíváte se jak se správně dělá český „turek“. A nakonec kam zajít na opravdu dobrou kávu.
Možná k tomu pustím nějaký kavárenský jazz aby se neřeklo.
VEKTOR SKOUPÝ
Fyzika
Velká přednáška
Kvantové počítače, kryptografie a teleportace

Chcete se dozvědět, jak počítat nekonečně mnoho výpočtů v paralelních vesmírech, bezpečně posílat data bez možnosti odposlechu nebo se teleportovat? Pak přijďte na moji přednášku. Pokusím se dostupnou formou tyto fenomény vysvětlit a možná dojde i na praktickou ukázku.
ADAM JANICH
Kryptologie
Velká přednáška
Kryptologie

Jaká šifra se objevuje už v Kamasútře? Jak Alan Turing rozluštil kód enigmy a zachránil tak tisíce životů? Proč Pentagon na ty nejtajnější dokumenty používá stejnou šifru, jako obyčejný Wi–Fi router s zabespečením WPA2? Existuje 100% nerozluštilná šifra? Na tyto a další otázky se zaměříme v pětačtyřice­timinutovém průřezu oborem kryptologie.
DÁDA ŠTÍPKOVÁ
Medicína, biologie
Velká přednáška
Ischemie mozku

Mozek je úchvatný orgán. Funguje nám nepřetržitě po celý život. Co se s ním ale stane po poškození ischemií? A co to ischemie je? Dá se to léčit? Společně zodpovíme otázky a lehce nakoukneme pod bílé pláště vědců, kteří se snaží najít lék.
MICHAL DVOŘÁK
Požární ochrana, vyprošťování osob
Velká přednáška
Hasič tě bez boje při autonehodě zařvat nenechá!

16.42. Přichází zpráva z OPISu… Jsme na místě… Je to masakr!
JAKUB TŘEŠŇÁK
Geologie, seismologie
Velká přednáška
San Bohemia

Štve vás, že se vaši kamarádi z Los Angeles posmívají, že s vámi nic neotřese? Máte rande se zeměpisářkou a nevíte, kam ji vzít? V tom případě vám nabízím řešení! Přijďte si poslechnout sen každého geomila a zjistěte, co se vlastně odehrává (nebo spíš může odehrávat) pod vašima nohama. Pokud chcete nakopat praotci Čechovi zadek a dokázat mu, že nevybral tu pravou zemi zaslíbenou, vítejte!
MICHAL DVOŘÁK, JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Sport, lední hokej
Velká přednáška
Základní orientace v hokeji „+“

Pozor jediná přednáška PNOCi16 o (ne)zdravém pohybu! Lední hokej povětšinou 2 týdny v roce je nedílnou součástí české kultury. Lední hokej je celosvětově rozšířená aktivita od Sibiře až po Floridu, Kuvajt či Severní Koreu s tisíci profesionálními hráči, kde ti nejlepší vydělávají milióny dolarů ročně. Bylo by fajn znát základní pravidla, že? Povíme si o vývoji pravidel zmíníme některé perličky typu „Může útočník přejet do útočného pásma s pukem pozadu aniž by nastalo postavení mimo hru?“ Podíváme se na poziční hru (př. rozdíl mezi „low check“ a „hip check“). Co je to pinčing a jak poznáte, že ten tým není tým, ale soubor individualistů? Jak se takový hokejista připravuje? Jak se správně bruslí či střílí? Proč „HC Bílí tygři Liberec“ letos vyhráli českou extraligu tak suverénně? Jaké vybavení hokejista potřebuje? Co má společného hokejka a letadlo? Uděláme si základní přehled o hokeji ve světě. Zjistíme jak se hráč dostane do NHL, co je to př. Entry draft či status RFA. Je možné, aby byl draftován neexistující hráč? WTF – co to sakra a proč je World Cup?!
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
FRANTIŠEK ZAJÍC
Sociologie, Historie
Malá přednáška
Virus času aneb o zrychlování společnosti

Naše společnost se žene za lepší dopravou, rychlejší výrobou a větší efektivitou. Trend od pomalému k rychlému tu ale nebyl vždy. Kdysi byla pomalost považována za ideál. Kde se tato myšlenka vzala? Jak se uplatňovala v běhu dějin? Bude to boží!
FRANTIŠEK ZAJÍC
Politika, Imigrační krize, Internet
Malá přednáška
Xenofobie v Čechách, také kdo nosí sušené švestky do ovčína a kdo si co kompenzuje, aneb hloupí lidé u nás

Pojďme zkazit skvělou akci politikou! Nevážně o imigrantech v Čechách, o Bloku proti Islámu, Islám v ČR nechceme, Martinu Konvičkovi Ovčáčkovi a Zemanovi. Kdo je to Dominik Feri? Opravdu je zoofil? Podporujeme konzumací kebabů Islámský stát? Co všechno jsou lidé schopni napsat na internet? Budeme si dělat legraci z fóbíků a ukazovat výňatky z internetových diskuzí.
SÁRA ROSECKÁ
Různé
Malá přednáška
Jak jsem přežila Gybot

Ji jsem úspěšnou bývalou studentkou Gybotu. Tyto 4 roky nebyly nejjednodušší (ale které jsou?). Chci ukázat uskalí (a možná i krásy) mojí střední školy. Chci poukázat v čem se gybot liší od ostatních gymnázií, co mi gybot dal a co mi vzal. Ráda komukoli zodpovím jakékoli dotazy a rozhdodně chci debatovat na téma: GYBOT (gympl/střední škola in general).
KVANT KAVINA
Aplikovaná matematika, teoretická informatika
Malá přednáška
Jak kreslit domečky jedním tahem? aneb trocha praktické teorie grafů

Každý z nás si jistě alespoň jednou za život kladl otázku, k čemu mi sakra bude to, co se učíme v matematice. Ukážeme si, jak kreslit domečky jedním tahem, jak chodit přes mosty i třeba to jak správně a bezpečně skladovat chemikálie.
SÁRA ROSECKÁ
Fyzika, Astronomie
Velká přednáška
Duhový vesmír

Proč se na Vesmír nepodívat z pohledu barev? kde Vesmír „ladí“ a kde je křiklavý? A co nám vlastně říkají barvy Vesmíru? Budu se hlavně zaobírat Vesmírnými tělesy, jejichž název jste asi slyšeli, ale představíte si pod nimi něco?
LUKÁŠ LEDVINA
Obrázky (motivované fyzikou)
Velká přednáška
Speciální relativita skoro bez matematiky

Ukážeme si, jakto, že mojí tyč vidí druhý kratší, já tu jeho tyč také vidím kratší než si myslí sám, ale ve sporu to není. Ve druhé části, dle času, se na to podíváme i trochu matematičtěji.
PUF ‚POPCORN‘POKORNÝ
Vinařství
Velká přednáška
Sekty vinné a nevinné

Co dělá Ježíš Kristus ve vesmíru? Bojuje s ještěry z pekel? Kde je nejbližší zednářská lóže? Je cool nosit klobouk? Je ve stodole schovaná vesmírná loď? Nepůjdeme raději tančit okolo ohně? Zodpoví tato přednáška vůbec nějaké otázky?
PUF ‚POPCORN‘POKORNÝ
Gaming, Programování
Velká přednáška
Mody moderní a nemoderní

Počítačové hry nemusí zůstat tak, jak jste si je zakoupili. Ba naopak, některé si více či méně můžete poupravit k obrazu svému, ať už více či méně násilně. Pojďme si ukázat, že se vlastně upravování her a dělání her tak moc neliší, jak se tímto dá vydělat a proč bychom se měli bát Mašinky Tomáše.
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Matematika
Malá přednáška
Najväčšie číslo v matematike

Predstavte si najväčšie číslo ktoré poznáte. Toto je určite väčšie. Je tak nepredstaviteľné že celý pozorovateľný vesmír je moc malý na to aby ho obsiahol.

A v matematike má použitie.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Tolkienologie, Fantasy
Velká přednáška
Jsou elfové ve Středozemi buzny?

Laická veřejnost má za to že ano. Já nejsem toho názoru. Uvidíme, co všechno bude tato zbastlená přednáška obsahovat, ale rozhodně se podíváme na charakteristiky známých ras ve Středozemi a jejich osudy, a nebude chybět ani rozklíčování inspirací, které vedli J. R. R. Tolkiena k sepsání jeho textů.
DOMINIK KRASULA
Čínská filosofie (Warring States period) – Daoism
Velká přednáška
Daoismus – Co vše nás může naučit Medvídek Pú? (a Laozi a Zhuangzi)

Všímáte si občas, že když nad něčím, nepřemýšlíte a jednáte „intuitivně“, že to dopadne lépe? Stává se vám, že když se opravdu snažíte, dopadá to hůř? Uvědomujete si, jak je občas krásné vše nechat prostě plynout a nic neřešit? My evropadni tomuto typicky říkáme lenost/flákání, ale číňané na tom založili celý Daoismus… Pojďte si poslechnout o tom, jak jedni z nejlepších myslitelů napsali úžasné knihy bojující proti myšlení, jazyku a civilizaci.
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
DOMINIK KRASULA
Filosofie, Meta-etika
Velká přednáška
Meta-etika pro 21. století

Pokud jste teď zhruba ve středoškolském věku, tak jste těsně propásli jednu fakt cool věc. Říkáme jí 20. století. Změnilo se toho hodně, Meta-etiku nevyjímaje. V přednášce si povíme jak toto odvětví filosofie zareagovalo na to, že psychologie a sociologie začali patřit mezi vědy, dvě světové války, socialistické revoluce, globalizaci, Vídeňský kruh, rozmach ateismu, nové vynálezy a objevy vědy a techniky. Jak se ve světle těchto událostí změnilo nahlížení na to, jak máme nahlížet na otázky etiky?
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
MATYÁŠ GROF
Fyzika, Matematika
Velká přednáška
Matematické příklady z praxe

Říkali jste si k čemu je matika v praxi? Jako vyloženě při nákupu rohlíků? Není problém vám to objasnit! Přijďte tuto přednášku, kde budeme řešit mnohem více, jak nákup rohlíků v obchodě.
DAVID ŽÁČEK
Hry
Malá přednáška
Hra go

Proč sedí ty dva tak dlouho u stolu? Proč pokládají ty kousky plastu na tu mřížku zrovna takhle? To něco hrajou? Go je jedna z nejstarších deskových her na světě (mnohem starší než šachy), která se ale dodnes těší velké oblibě. Přednáška bude tvořena hlavně rychlým vysvětlením pravidel a příležitostí si hru zkusit. Zmíním se i o tom, jak vypadá běžný český turnaj a proč byla tato hra v posledních měsících několikrát ve zprávách.
MICHAL DVOŘÁK
Karetní hry
Malá přednáška
Jsou v Magicku kouzla?

Karetní hra Magic the Gathering ovlivňuje životy teenegerů a mladistvých přes 20 let. Vysvětlíme si jak hra funguje a co lze nalézt okolo. Závěrem si povíme proč lidi hrající Magic nefetují.
DOMINIK KRASULA
Sebevzdělávání
Velká přednáška
Online kurzy ve velkém

Cílem přednášky je seznámit posluchače s tkz. MOOCy (Massive Open Online Kurz), tedy vysokými školami (a některými firmami) vytvořené online kurzy. Je to skvělá příležitost, jak se jednoduše naučit spoustě cool dovednostem a znalostem. V přednášce si povíme něco málo o historii, nicméně zaměřím se hlavně na současnost. Probereme, co všechno kurzy nabízejí, kde kurzy najít, jak se chovají různí poskytovatelé kurzů, jak kurz začít dělat a jak poznat zda-li je vhodné se na něj vykašlat, či se jej snažit dodělat.
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
FRANTIŠEK ZAJÍC
Fyzika
Velká přednáška
Supernovy

Ve vesmíru je spousta hvězd, ale supernovy jsou z nich ty nejlepší. Jsou největší a dělají KABOOOM. Při jejich zániku vzniká spousta krásných věcí. Které to jsou? Jak lze za studium supernov získat nobelovku? Jaké to je, když vám Faktoriál napíše přednášku? Jak se hvězdy rodí a jak umírají? A proč jsme všichni z hvězd?
MATEJ LIESKOVSKY
Technologie
Malá přednáška
A je po soukromí! Co dál?

Příběh o blízké budoucnosti, o nedávné minulosti a také o současnosti.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK, FRANTIŠEK ZAJÍC
Fyzika
Velká přednáška
Černé díry a OSUD (42faktů)

Navážeme na náš gravitační seriál. Tentokráte přímo budeme pokračovat v přednášce o supernovách, kde vzniká množství černých děr. Popíšeme si charakteristiky černých děr. Osvětlíme některé základní pojmy obecné teorie relativity. A pak se podíváme na paralelní vesmíry, možnost, že bychom žili až do konce vesmíru, a osud světočáry formou komformních diagramů, hlavně případ pádu do černé díry.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Fyzika
Malá přednáška
Hatefree: Newtonův Gravitační zákon

Učí nás jej již od počátku předmětu „Fyzika.“ Většina lidí si myslí, že platí. Pravda je ale jiná. Jakto? Jak moc chybný je? Co můžeme dělat?
LUKÁŠ VIK
Matematika
Velká přednáška
Domněnka osamělého jezdce

Domněnka osamělého běžce je jeden z dlouhodobě nevyřešených problémů matematiky. Pojďme se společně pokusit proniknout do tajů této domněnky.
LUKÁŠ VIK
Matematika
Velká přednáška
Terence Tao a jeho práce

Terence Tao je jeden z nejúspěšnějších matematiků současnosti. Jeho práce obsahuje jak obory z matematické analýzy, tak i z diskrétní matematiky či teorie čísel. Přednáška má za cíl přiblížit publiku tohoto geniálního matematika.
DALIBOR DVOŘÁK

Velká přednáška
3. Světová válka

KULOÁR

Existuje i jaksi pokročilá forma unikátních přednášek, která bohužel nelze přednášet paralelně, kvůli naprosté ženiálnosti, s kuloárem se tedy setkáme až po „normálních“ přednáškách.

KDO? TO SE JEŠTĚ NEVÍ
Kuloár
Malá přednáška
PR – Prvočíselná rada

Co je to Prvočíelná rada? Jak PR funguje a co všechno musel a při organizování této akce vytrpět.
DOMINIK KRASULA
Kuloár
Malá přednáška
Přednášková noc po asijsku

Krnov? Kde to je? To je východní Ukrajina, ne? Možná Monglosko, třeba předměstí Ulanbátaru, ne? No každopádně, ať už je to kdekoli, jediná zajímavá věc spojená s touto lokalitou je Slezská přednášková noc, mezipřednáškový derivát noci této. Pojďme si ukázat, že lze takovouto akci organizovat i jinak.
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
PUF ‚POPCORN‘POKORNÝ
Kuloár
Malá přednáška
Galavyhlášení rohlikové fotosoutěže nesoutěže

Kdo vyhraje ROHLÍK? ROHLÍK! ROHLÍK! ROHLÍK! Komu nejvíce sluší ROHLÍK?
FRANTIŠEK ZAJÍC
Kuloár (biologie, rozmnožování)
Malá přednáška
Rohlíkovité struktury v biologii

Rohlíky jsou VŠUDE! V biologii jsou na těch nejzajímavějších místech. Mořské okurky, různé tvary penisů a podivné rozmnožovací strategie. Kachny included.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Kuloár
Malá přednáška
Má mě ráda?

Fuck teoreticky o lásce. O jejích symptomech a jak teoreticky poznat náklonnost jiné osoby.
PUF ‚POPCORN‘POKORNÝ
Kuloár
Malá přednáška
Jak balit a sbalit infornatičku

True story.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0