Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Zde můžete nalézt přihlášená a schválená témata pro Konferenční noc 2015. Není zaručeno, že všechny jednotlivé přednášky byly zařazeny do oficiálního programu.

Natalie Gayová
Biologie, zoologie
Malá přednáška
Chce se vám spát?

Proč vlastně spíme? Co dělá melatonin, hormon spánku? Poslechněte si mou přednášku a dozvíte se všechno, co jste chtěli o spánku vědět
ALBERT DAMAŠKA
Zoologie, paleontologie
Velká přednáška
Kambrická explose

Před 500 miliony lety existovalo na Zemi velké množství podivných živočichů. V tehdejším období kambria totiž náhle došlo k mohutné radiaci, kdy se znenadání ve fosilním záznamu objevují všechny současné kmeny živočichů, a ještě spousta dalších, velmi obskurních vymřelých zvířat. Chcete-li vidět zvíře, co má pět očí a chobot, nebo zvíře, o kterém dlouho nikdo nevěděl, kde má vepředu, vzadu, nahoře a dole, není nic jednoduššího, než vzít geologický kladívko a jít kopat šutry do některého z pár velkých kambrických nalezišť. Nebo přijít na přednášku.
JOSEF „OVCOPUDLOKVĚTÁK“ KUČERA
Hudba
Velká přednáška
Pink Floyd – Legenda věků

Jak to bylo se Sidem Barrettem. Proč The Wall. To vše se dozvíte na přednášce prošpikované ukázkami a citáty.
ADAM JANICH
IT, biologie
Velká přednáška
Digitální evoluce

Na začátku 90. let minulého století vznikl zcela nový obor na pomezí biologie a výpočetní techniky. Experimenty Thomase Raye a dalších ukázaly, že je možné vytvořit plnohodnotnou evoluci v počítačovém systému. U programů byly pozorovány jevy jako parazitismus, dříve připisované výhradně organismům z organické hmoty. Tento obor se stal klíčovým jak pro biology, kteří mohou studovat evoluci z jiného hlediska, tak pro programátory a matematiky, kterým se naskytla možnost řešit problémy dosud takřka neřešitelné. Prozkoumejme společně historii tohoto oboru a jeho přínos na poli matematiky, biologie, výpočetní techniky a dalších oborů.
FRANTIŠEK ZAJÍC
Cestování, survival
Velká přednáška
Stopem, nestopem

Jak se cestuje po Evropě stopem? Kam se lze dostat? Co se může stát? Prostopoval jsem již mnoho cest a co jsem všechno viděl…
VERONIKA VALACHOVÁ
Zoologie
Malá přednáška
Něco málo o netopýrech

Užijte si chvilku ve společnosti těchto zajímavých a především tajemných tvorů. Dozvíte něco málo o jejich životech a i nebezpečích která jim hrozí. Navíc na konci přednášky je chystáno překvapení.
JIŘÍ SETNIČKA
Informatika
Velká přednáška
Jak programovat paměťově efektivně?

Cache-oblivious postupy aneb když už píšeme rychlý program, nepokažme si ho tím, že budeme po paměti skákat jak pomatený králík. Jak vypadá paměť počítače, jak funguje cacheování a jak se jím nenechat rozhodit a naopak jak ho využívat naplno?
JIŘÍ SETNIČKA
Cestování
Velká přednáška
Balkán, vlaky a přes hory

Co všechno se dá zažít na Balkáně, co se zde dá vidět, jaké se liší místní země a jaké věci se hodí mít připravené a na co pamatovat. Zážitky z výpravy v tomto létě přes Srbsko, Kosovo, Makedonii a Bulharsko.
JIŘÍ SETNIČKA
Sci-fi
Malá přednáška
Knižní sci-fi série součastnosti

Světy Honor Harrington, Mariňáci tajemného českého spisovatele Roberta Fabiana a možná pár dalších. Přehled nejzajímavějších sci-fi počinů posledních pár let a světů jimi vytvářených, mezihvězdné války i příběhy družstva zapomenutých mariňáků. Aneb co si přečíst na dobrou noc :-)
MARKÉTA DOLEŽALOVÁ
Biologie
Malá přednáška
O nesmrtelnosti buněk

Všechny buňky jsou po určité době odsouzené ke smrti. Musí k ní ale dojít? Nedalo by se to nějak obejít? Povím vám, jak se buňky snaží získat nesmrtelnost, jestli jim to jde a zda by se to dalo použít i u lidí. Přednáška byla prezentována na konkurenční Knight Night v Krnově.
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
nejen Fyzika, historie vědy
Malá přednáška
Nobelovy ceny

Vítězové jsou pravidelně headlinery na monstrózních mezinárodních konferencích. Na Nobelovku se prý nechají i balit holky, což není u vědců zrovna obvyklé. Laureát se podívá do Skandinávie. O co se jedná? Co všechno bych dostal, kdybych jednou vyhrál. Jak NP ovlivňje svět? Vyhrálo NP alespoň 42 jedinečných osobností? A tak…
JAKUB ‚FAKTORIÁL‘DVOŘÁK
Fyzika
Velká přednáška
Nobelova cena za fyziku 2015

Povíme si trochu něco o současné fyzice. Budeme se věnovat neutrinum. Víte, co jsou neutrina? Víte, čím jsou zajímavá? Proč za se za jejich výzkum udělují Nobelovy ceny? A tak…
POPCORN ‚PUFF‘ POKORNÝ
Experimentální lingvistika
Velká přednáška
Jazyky umělé a neumělé aneb mi wile unpa tawa sina

Na světě existuje N jazyků. Nebylo by hezké, kdyby byl na světě jen jeden skvělý jazyk, který vymyslíme tak, aby byl jednoduchý, a rozuměli mu všichni? To je super, uděláme to! …Na světě je N+1 jazyků. Přijďte, pokud se chcete dozvědět, co se dá dokázat zfúzováním slovanských jazyků, kolik slov stačí pro kompletní jazyk, zda je možné mluvit jenom sprostě a díky kterému jazyku byla postavena v Kyrgyzstánu elektrárna.
POPCORN ‚PUFF‘ POKORNÝ
Praktická psychologie
Velká přednáška
Mindhacking aneb Psychologické tipy a triky v praxi

Ke komu natáčíte chodidla, když se bavíte v hloučku lidí? Co mají společného Herkules, Harry Potter a Luke Skywalker? Opravdu stačí na zem nakreslit červenou čáru? Proč jsou věci, co chcete koupit, vždycky na opačném konci obchodu? Proč má Velitel myšlenkové ruiny? A jak to, že je ten fešný klučina s brýlemi tak vtipný? Ukazuje se, že psychologie nejsou jen kecy o čití a počitcích, co vás učí ve škole, ale, světe div se, tam jde občas objevit i celkem zajímavou věc, kterou můžete využít – a zneužít – ku prospěchu svému, jak poznali už dávno architekti obchodů, tvůrci reklam i počítačových her.
PETRA SETNIČKOVÁ
Medicína, transplantologie
Velká přednáška
Kardiochirurgická léčba srdečních vad

Co vše může kardiochirurg v srdci opravit? Jaké operační techniky jsou nyní a jaké byly v minulosti? Nevíte? Přijďte a dozvíte se! Dále si také ukážeme, které operace srdce lze dělat jen dírkou ve stehenní žíle nebo tepně a ve zbylém čase se podíváme na srdeční podpory a na srdeční transplantaci.
PETRA SETNIČKOVÁ
Medicína, onkologie
Velká přednáška
Nádor vs. rakovina

Jaký je rozdíl mezi nádorem a rakovinou? Co znamená, když je nádor benigní a co maligní? Jak se v dnešní době rakovina vůbec léčí a jaké druhy nádorů můžeme mít? Přijďte a dozvíte se.
DAVID TROJAN
Humanitní vědy – Geografie, Lingvistika, Historie
Velká přednáška
Prčice, Řitka, Zbizuby aneb (ne)vážně o českém místopise

V tomto příspěvku bych se chtěl zabývat etymologií českého místopisu, a to jak v obecné rovině, tak i na příkladu mnohých názvů. Cílem je postihnout historický, geografický a kulturně-politický vývoj pojmenování územních celků. Pokusím se vysvětlit některá idiomatická označení a sousloví (Jdi do Prčic!), vyvrátit několik mýtů a pravděpodobně také narazím na některá velmi libozvučná pojmenování (Řitka, Prdel, Polipsy). Samostatnou kapitolou by pak byla oblast německého pohraniční a území německé a polské menšiny.
MARTIN ‚NICK‘ SMOLÍK
Vojenská história
Velká přednáška
Hannibal

Hannibal Barca bol (ako všetci vieme) jeden z najlepších generálov histórie. Na tejto prednáške sa detailne pozrieme na jeho slávnu kampaň proti Rímu.
LUKÁŠ LEDVINA
Fyzika
Velká přednáška
Nevíte co se starým autem? Zlikvidujte jej ekologicky v černé díře! 1. díl

Ukážeme si, co to je gravitační čočkování, k čemu je to dobré a co vlastně celé dny dělám. Bude to hodně o astrofyzice, obrázcích a ne moc o matematice, tu můžete přeskočit :).
LUKÁŠ LEDVINA
Fyzika
Velká přednáška
Nevíte co se starým autem? Zlikvidujte jej ekologicky v černé díře! 2. díl

Ukážeme si, co to je gravitační čočkování, k čemu je to dobré a co vlastně celé dny dělám. Bude to hodně o astrofyzice, obrázcích a ne moc o matematice, tu můžete přeskočit :).
MATYÁŠ GROF
TOMÁŠ MALINSKÝ

Fyzika
Velká přednáška
Náhled na neobvyklé fyzikální problémy součastnosti

V této prezentaci se podíváme na nestandartní fyzikální problémy, s kterými se lze setkat i v běžném životě, avšak běžně se jimi nezabýváme.
KAREL SEDLÁČEK
IT, zemědělství, survival
Velká přednáška
IT Agrologie

Na zemi se nachází několik miliard lidí… a bude hůř. Maso nelze konzumovat do nekonečna. To by odradilo i Alberta. Nikoho nepřekvapí, že se jisté skupiny lidí, zemědělců, musí zaměřit na pěstování obilovin. Není jich málo a jejich mise je důležitá. Nadešel čas, aby zemědělství vstoupilo do 21. století? Řekneme si něco o využití počítačů v místech, kde by je člověk nehledal, př. při pečení chleba. V závěru přednášky můžeme zjistit zda Zemi hrozí stejné nebezpečí jako ve známém filmu Interstellar.
JAN MASOPUST
Mezinárodní vztahy
Velká přednáška
Krize západního světa

Přednáška podává přehled nejvýznamnějších problémů současného západního světa, jejich možných řešení a viníků. Zaměřena je především na EU a její členy. Porovnává distribuci moci a ideové základy pro jednání západních států.
ONDŘEJ BRICHTA
Fyzika
Velká přednáška
Jak se počítá kvantová mechanika

Už jste někdy slyšeli o Hilbertových prostorech? Jak se popisuje živá a mrtvá kočka? Kvantová mechanika (a nejen ta) využívá matematický aparát zvaný funkcionální analýza. Pokusím se shrnout nejvýznamnější výsledky a aplikace tohoto oboru.
ONDŘEJ BRICHTA
Fyzika
Velká přednáška
Osvícené povídání o částicových detektorech

Všichni jsme již slyšeli pojmy, jako Geigerův-Müllerův počítač, Scintilační detektor a podobně. Jak se detekují částice? Pokud vás tento obor fyziky zajímá, tak je tato přednáška určena právě vám.
SÁRA ROSECKÁ
Chemie
Malá přednáška
Palmový olej – wtf

Co je to palmový olej? Kde je? a proč tam je? Upřímě?!. Palmový olej je zlo, a já vám chci osvětlit proč. Nechci to ale dělat psychickým nátlakem pomocí ošklivě roztomilých obrázků zničených koutů naší planety, nebo vyhladovělými zviřátky a nebo smutně koukajícími dětmi! Já vám racionálními důvody a ověřenými fakty ukáži, proč palmový olej ne a co místo něj. A důvody se nebudou točit jen kolem naší planety, ale i kolem našeho těla.
MATEJ LIESKOVSKÝ
Informatika
Malá přednáška
Využíváme neinicializovanou paměť pro zisk a pro zábavu

Co je to za divné pole, že na něm rostou haldy a stromy místo obilí. Proč se musí nejdříve inicializovat a nikoliv pluhem. A jak se inicializaci vyhnout.
MATEJ LIESKOVSKÝ
Sport
Velká přednáška
Svět cyklistiky

Pokusím se ukázat, že cyklistika je víc, než jen peloton, dresy a uhlíková vlákna. Na čem jet, když chceme jet opravdu rychle, nebo nás naopak rychlost tolik nezajímá. Proč dnešní závodní kola vypadají tak, jak vypadají, a proč tak vypadat musí (a nemusela by).
JAN ŠKVÁRA
Teoretická matematika
Velká přednáška
Topologie

O topologii jste už určitě slyšeli. Jestliže jste o ní ještě neslyšeli, přijďte na mojí přednášku, kde o ní určitě uslyšíte! Jestliže o této vědě už něco málo víte, přijďte se dovědět něco podrobnějšího, než jen že je to obor, který neuvažuje vzdálenosti! Na mé přednášce zmíním několik základních pojmů a metod obecné topologie a teorie uzlů a pokusím se je srozumitelným způsobem popsat případným posluchačům. Nevyžaduji žádné počáteční znalosti, váš nový pohled na svět hodlám během 45 minut vybudovat ze znalostí dítěte mateřské školky!
JAN ŠKVÁRA
Matematika, Geometrie
Malá přednáška
Povrch je derivací objemu

Tato přednáška bude volnou interpretací stejnojmenného článku Františka Kuřiny, zveřejněného v časopise Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. V přednášce vysvětlím a dokážu fakt vyplývající z názvu, předvedu ho na několika příkladech a nakonec se ho pokusím zobecnit na N a (N-1)-dimenzionální vlastnosti N-dimenzionálních těles namísto 3D a 2D vlastností 3D těles.
BEDŘICH SAID
Technologie, budoucnost, věštění z koule, jsoucno
Velká přednáška
Moderní hračky-moderní technologie

FPV brýle, ARHS čip, Pitotka, ADSB trackovací stanice pro monitoring letecké dopravy, roboti a jiné. Pokud vám tyto výdobytky moderní technologie nic neříkají určitě přijďte! Nahlédneme spolu do budoucnosti. Kdo chce bude si mít možnost i na přítomné exponáty sáhnout. ANO OPRAVDU VŠECHNY TYTO I NĚJAKÉ DALŠÍ VYMOŽENOSTI TECHNICKÉHO SVĚTA PŘINESU!!!
DALIBOR DVOŘÁK
Historie
Velká přednáška
Leviathani z ocele

Válečné lodě v průběu historie. Vývoj jejich konstrukce a využití. Chcete zjistit na co nesmíte zapomenout při stavbě 40titisícitunového vládce oceánů? Tak neváhejte přijít!
JAN GOCNÍK
Vláčky
Malá přednáška
Vlakem po ČR

Nestíháte přípoje? Nevíte, do kterého vagónku si sednout? Nevyznáte se v tarifech ČD? Potom právě Vám je určena tato přednáška!

KULOÁR

Existuje i jaksi pokročilá forma unikátních přednášek, která bohužel nelze přednášet paralelně, kvůli naprosté ženiálnosti, s kuloárem se tedy setkáme až po „normálních“ přednáškách.

POPCORN ‚PUFF‘ POKORNÝ
Zážitková ezoterika, kuloár
Malá přednáška
Tužky pana Egelyho aneb Jak jsem se omylem zúčastnil ezoterického zájezdu

Pufíkovo kecy ze života. Nic od toho nečekejte. To se tak jednoho dne mladý puf přihlásil na zájezd ENERGIS 24 (o nových zdrojích energie), který nabízel návštěvu firmy Safina, velína ČEZu či projížďku ekoautobusem v ÚJV. To ještě chudák netušil, že mandala umístěná v přihrádce u spolujezdce snižuje až o 10% spotřebu benzínu.
SÁRA ROSECKÁ
Kuloár
Malá přednáška
PR – Prvočíselná rada

Co je to P-rada? Proč na sobě máme tato trika? Kdo že je to #tenokomsestá­lemluví#Fuckto­rial? A proč je KNOC seriózní akce? Nebo jáká je pravá povaha organizátoru? :D Přijď a dozvíš se i více.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0