Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Zde můžete nalézt přihlášená a schválená témata za rok 2015. Není zaručeno, že všechny jednotlivé přednášky byly zařazeny do oficiálního programu.

JAN ŠULC
Dějepis, vojenství
Über Velká přednáška
FALL WEISS – POLSKO 1939

Prezentace je zaměřena na počátek druhé světové války, konkrétně na německý útok na Polsko. Posluchači se seznámí s taktikou Blitzkrieg, technikou používanou během konfliktu a podrobný popis bitvy. Následuje krátká diskuse.
MAREK ZÁKOPČANÍK
JIŘÍ KUBÍK

Chemie, filosofie, administrativní správa, průmysl
Velká přednáška
OSTWALD A JEHO TEORIE

Mnoho lidí si vybaví pod pojmem renesančního člověka Leonarda da Vinci, málokdo však ví, že i Ostwald zasáhl do mnoha oborů lidské činnosti. Během uvolněnější přednášky si vyslechnete výběr nejlepších Ostwaldových teorií, jako například teorii barev, štěstí či několik teorií z různých oborů chemie.
Videoanotace: https://youtu.be/JQGFw6Zp7h8
SÁRA ROSECKÁ
Fyzika
Velká přednáška
SI SOUSTAVA

Všichni je známe, všichni je používáme, ale jen málo z nás ví, kde se vzaly a proč jsou takové, jaké jsou. A málokdo si uvědomuje, jak jsou definované a co z toho následně plyne. Nemálo se budu zabývat i přesností. Řeknu vám něco k jejich historii, a proč byly některé jejich definice postačující nebo proč byly naprosto absurdní. Bude to lehká přednáška a může na ní přijít kdokoli, protože téma všichni známe a umíme si ho lehce představit.
Videoanotace: https://youtu.be/WVODlLNAP_g
PETR DOLEŽAL
Fyzika
Velká přednáška
NESI SOUSTAVY – SOUSTAVNĚ NESOUSTAVNÉ

Říkali vám někdy ve škole, že nemůžete dávat dohromady jablka s hruškami? (Nám třeba ještě ve čtvrťáku.) Tak to platí obzvlášť u fyzikálních jednotek. Sečtěte dohromady centimetry s palci a spadne vám na hlavu družice. Není všechno ale chyba těch, co nepoužívají SI. Přiznejte si to, SI je nuda, pořád jenom násobíte desítkami a nic se tam vlastně neděje (pokud to teda nečte Sára, jinak: SI je supr). Proto si na téhle přednášce ukážeme, jaké úžasné alternativy tu máme k dispozici. Kromě imperiálního systému tu bude řeč o CGS systému nebo o takzvaných přírodních jednotkách (jednotkách vycházejících z fundamentálních zákonů vesmíru, nezatížených lidskou vrtošivostí a byrokratičností). Pokud si naopak chcete odnést do života naprosto zbytečné informace, dozvíte se, co se měří ve štěňatech, nanostoletích nebo mikrostodolách (známých též jako kůlny – i když tahle jednotka se ve fyzice zrovna běžně používá). Na přednášce budete mít také příležitost ochutnat jablko-hruškový ovocný salát (ať vám pak nikdo nemůže říkat, že to nejde) a, kdo bude chtít, si jako bonus může odnést svoji vlastní fyzikální (i ne- či pa- fyzikální) jednotku. #ScientologyFTW
SÁRA ROSECKÁ
Fyzika
Velká přednáška
RADON

Zajímá vás něco o radonu? Je to prvek VIII. A skupiny PSP a většina profesorů chemie ho zanedbává, proto jsem se rozhodla rozšířit vám obzory o tento „krásný“ prvek. Podíváme se na to, proč trvalo tak dlouho ho objevit a jaké další věci jsme díky němu zjistili (hlavně v oboru jaderné fyziky). Je radon nebezpečný? Chceme mít radon u sebe? Je číslo osm zvláštní? Na všechny tyto otázky můžu odpovědět již nyní: ANO i NE. Vás by nyní mělo zajímat: PROČ?! Proto přijďte na mojí přednášku (pokud jste ode mě něco o radonu slyšeli stejně přijďte, budu se zaobírat novými věcmi a některé věci proberu dopodrobna, nyní dám velký prostor pro diskusi – i během přednášky).
Videoanotace: https://youtu.be/UMVe1em15tE
DOMINIKA JOCHCOVÁ
Matematika, Fyzika
Velká přednáška
KŘIVKY

V tomto stručném průvodci křivkami se nejprve budeme zabývat křivkou, jako trajektorií pohybujícího se bodu, její rovnicí a délkou. Hlavně si ale ukážeme, kde se s křivkami setkáme v přírodě a k čemu je využít – víte, že každodenně potkáváte asteroidu, cykloidu nebo evolventu a třeba si to ani neuvědomujete? Zabrousíme i k tak exotickým exemplářům křivek, které vyplňují plochu. Ukážeme si trisekci úhlu. Ale jak to souvisí s křivkami? Objevte krásu křivek nejen v matematice.
JAKUB DVOŘÁK
FRANTIŠEK ZAJÍC

Fyzika, Historie
Velká přednáška
DĚJINY FYZIKY

Letem světem. Přehledová přednáška. Jaké byly uličky a odbočky fyziky? Jak se podílel pohled na svět? Kolik fyziků bylo upáleno? Popisuje vesmír matematická posloupnost? Bavilo je to? Pokusíme se konzistentně projít nejzajímavější fyzikální milníky historie, vývoj názorů na fungování světa a nejzajimavější příběhy zajímavých osobností do 18. století.
Videoanotace: https://youtu.be/vyqRV9lLeQc
JAKUB DVOŘÁK
FRANTIŠEK ZAJÍC

Fyzika, Historie
Velká přednáška
PAMĚTI PHYSIKY

Přehledová přednáška v mnohem větším tempu. Jaké byly uličky a odbočky fyziky? Jak se vyvýjel pohled na svět? Pokusíme se konzistentně projít nejzajímavější fyzikální milníky historie, vývoj názorů na fungování světa a nejzájimavější příběhy zajímavých osobností od 19. století do současnosti.
PROKOP MYSLIVEC
Fantasy, Science fiction
Malá přednáška
BESTIÁŘ EVOLUCE II

Přiblížení posluchačům jak staré legendy a monstra tak i ta nová. Pokusím se s Vámi podělit o všechno co najdu.
JAN ‚POPCORN‘ POKORNÝ
IT
Velká přednáška
#HIPSTERPROGRAM­MING ANEB PROCHÁZKA POŠAHANÝMI PROGRAMOVACÍMI JAZYKY

C, C++, C#, Java, Javascript, PHP… #Fuj #MocMainstream Věděli jste, že existují programovací jazyky, které skloňují, které vás zadusí závorkami, které jsou moc líné na to, aby spočítaly výsledek, či takové, které mají vlastní periodickou tabulku? #PřijďteNaPřednášku Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
JAN ‚POPCORN‘ POKORNÝ
IT
Velká přednáška
MIKROSTÁTY, A PROČ NIKDY NEFUNGOVALY

Shodou okolností jsem tuto přednášku měl naplánovanou už v době před tím, než propukl Liberland a haló okolo. Dozvíte se o tom, jak si udělat stát ve svém vlastním pokoji, jak má správně vypadat webová stránka vašeho státu, či jak učinit svou dceru skutečnou princeznou.
Videoanotace: https://www.youtube.com/watch?…
MICHAL DVOŘÁK
Požárologie
Velká přednáška
ŽIVOT HASIČE

Co to je? Jak to funguje a k čemu to je? Co pravidlo silnějšího plechu? Řekneme si něco málo o zajímavých prostředcích požární ochrany. O správném použití hasicích přístrojů a nejen o tom. Nakonec vás čeká i malý kvíz. Těším se na vás a na vaše reakce.
JAKUB TĚTEK
Teoretická informatika
Velká přednáška
TĚŽKOST JEDNODUŠE

Jak je možné, že setřídit na počítači milion čísel stihneme za zlomek sekundy, ale pokud bychom chtěli najít nejkratší cestu skrz několik desítek měst, budeme si na to počkat několik miliónů let? Některé problémy jsou prostě těžší, než jiné. Na přednášce si ukážeme pár takových těžkých problémů a také zjistíme, proč jsou těžké. Jak těžké je skládat origami, stavět z lega nebo hrát Supermaria? To a mnohé další se dozvíte na mojí přednášce.
Videoanotace: https://youtu.be/olPWNKXO9b0
DOMINIK KRASULA
Matematika
Velká přednáška
JAK SI VYROBIT ČÍSLA

Odkud se vzala přirozená čísla? Někteří tvrdí, že nám je dal Bůh jiní je považují za základní intuici, kterou všichni sdílíme. Ale kde čísla sehnali ateisti, kteří jsou příliš hipster na to, aby měli stejnou intuici jako ostatní? A co když nám přirozená čísla nestačí, jak si vyrobit celá čísla, racionální či reálná? Není to zas tak těžké, potřebujeme jen spoustu prázdných množin. Pokud ty nemáme, pak postačí vhodně zvolené axiomy a v krajním případě si vystačíme s relací ekvivalence. Přednáška ukáže jak pomocí těchto materiálů vyrobit čísla.
Videoanotace: https://youtu.be/Jz_ftPrU00g
MARTIN SMOLÍK
Vojenská historie
Velká přednáška
CHYBY VÁLEČNÉ HISTORIE

Ako jeden chytrý generál povedal: vojna je veľký bordel na koliečkach. Nie vždy vyhráva ten, kto je lepšie vyzbrojený alebo organizovaný, častejšie vyhráva ten, kto sa vie rýchlejšie vysomáriť z neprehľadnej situácie. A to je naozaj ťažké.
MARTIN SMOLÍK
Fyzika
Malá přednáška
O FYZIKE VO FILMOCH

Prezentácia o filmoch a fyzikálnych chybách, ktoré ste ešte nepočuli.
TOM MARIUS
Ekonomie
Velká přednáška
JAK DĚLAT (OSOBNÍ) BYZNYS

„To je můj manažer,“ vysvětluje Kuba Karlovi. „Dělá za mě byznys.“
„Jaký byznys?“ ptá se Karel. „Proč potřebuješ byznys?“
„Co je to za hloupou otázku?“ oponuje Tom. „Každý potřebuje byznys,“ říká.

Aneb jak pomocí chytrých investic (a s trochou trpělivosti) donutit peníze, aby pracovaly pro Vás, a ne naopak.
PETRA SETNIČKOVÁ
Medicína, biochemie
Velká přednáška
KOCOVINA A NÁSLEDKY KONZUMACE ALKOHOLU

Alkohol – metla lidstva. Proč tomu tak je? Jaké jsou biochemické a fyziologické podklady kocoviny? Je horší zkonzumovat ethylenglykol a nebo methanol? O všem ohledně alkoholu a jeho následcích si povíme na přednášce.
PETRA SETNIČKOVÁ
Medicína, biochemie
Velká přednáška
DIAGNÓZY DR. HOUSE

Doktora House snad přibližovat nemusím. Jeho diagnózy jsou ale často nic neříkající a nikdo pořádně neví, co to ten lupus je. Lupus, sarkoidóza a další. O těch si povíme na přednášce.
DAVID TROJAN
Humanitní vědy, Historie
Velká přednáška
DĚJINY VE ŠKOLE – ŠKOLA V DĚJINÁCH

Na základě mé práce SOČ Kapitoly z dějin škol ve Špitálské ulici míním shrnout provázanost politiky, občanské situace a obecně dějin a školství v období mezi lety 1925 až 1990, a to I., II. i III. stupně. Teoretický výklad bude doplněn citací kronikových zápisů, protokolů a vzpomínek pamětníků.
DALIBOR DVOŘÁK
Technika, Dějepis
Velká přednáška
VZNIK A VÝVOJ VZDUCHOLODÍ

Pohled především na minulost, ale i současnost a možnou budoucnost těchto dominant oblohy. Začneme s nesmělými pokusy o let s parním strojem, prozkoumáme jejich rozlet nad zákopy Velké války a dopracujeme se jak k létajícím palácům hraběte Zeppelina tak i ke konstrukcím zemí jako Velká Británie či Spojené státy, jež se do jejich konstrukce vrhli v mezivákečném období, než byly veškeré snahy přerušeny stínem vrženým zkázou Hindenburgu. Poté si ukážeme současné snahy o novou generaci vzducholodí a představy jejich stvořitelů o tom, k čemu všemu bychom je mohli využít.
JIŘÍ KUBÍK
Zájmová činnost
Malá přednáška
CO ČEKAT OD MIMOŇŮ

Novinky o tom, co nás již za pár dní čeká v kinech a o mimoních obecně. Volnější přednáška spojená videoprojekcí a ukázkou mimoňštiny.
JIŘÍ KUBÍK
Zájmová činnost
Velká přednáška
FIKTIVNÍ SCI-FI JAZYKY

Seznámení s více či méně známými fiktivními jazyky, jejich syntaxí, funkcí a okolnostmi vzniku. Můžete se těšit na Jaffštinu-Goaul'dštinu (Stargate), Nadsad (Clocwork Orange), Newspeak (1984), jazyk z FarScape, Firefly, bannana language-mimoňština (Despicable me) aj.
DOMINIK KRASULA
BOREK POŽÁR

Matematika, Filosofie
Velká přednáška
MŮŽEME VĚŘIT DŮKAZŮM?

Wikipedie praví: „matematický důkaz je nejspolehlivější známý způsob, jak ověřovat pravdivost tvrzení.“ Nejspolehlivější však neznamená 100% spolehlivý! Co když „triviální kroky“ nejsou zas tak triviální? Co když běžně uznávané (e.g. zákon o vyloučení třetího) nemusí platit? Co když jsou naše axiomy sporné? Co když špatně chápeme pojmy, se kterými pracujeme?
Přednáška bude krátkou exkurzí do tísnivého světa plného roztodivných (vý)tvorů, které vám chtějí brát vaše oblíbené věty. Jednotlivé části výkladu budou prokládány inscenací Smullyanova mini-dramatu Epistemologický noční můra.
Videoanotace: https://youtu.be/D9sONBO4TvE
JIŘÍ SETNIČKA
Informatika
Velká přednáška
LINUX A MOC SKRYTÁ V JEHO PŘÍKAZOVÉM ŘÁDKU

Proč kamarád sedí u toho zeleného terminálu a tváří se tak blaženě? Tato přednáška si dává za cíl představit základní filozofii Linuxu i některé z nejmocnějších triků jeho příkazové řádky. Dostaňte ze svého operačního systému maximum a hlavně se přitom bavte :-)
JIŘÍ SETNIČKA
Informatika
Velká přednáška
KOMPRESE DAT

Jak zmenšit velikost dat a proč to ne vždy lze udělat. Bezeztrátové kompresní algoritmy, se kterými se setkáte třeba u formátů jako zip, rar a tar, a také ztrátová komprese například obrazu, hudby nebo videa. Ukážeme (a vyzkoušíme) si ty jednodušší z nich podobně, u těch složitějších alespoň nastíníme jejich principy.
JIŘÍ SETNIČKA
Volný čas, zábava
Malá přednáška
GEOCACHING

Co to je fenomén zvaný Geocaching, co k tomu potřebujeme a co můžeme všechno hledat? Základní tipy pro začínající i zkušenější hledače pokladů a možná i pro ty, kteří si chtějí nějaký svůj vlastní poklad založit.
O(N)DRA MIČKA
Matematika, trocha historie a logiky, okořeněno šp
Velká přednáška
TEORIE MNOŽIN I: ÚVOD

Co má společného přímka, číslo 42 a funkce x2? Ač to na první pohled nevypadá, tak jsou to množiny – ostatně jako skoro všechny matematické objekty.
V sérii tří přednášek prozkoumáme jeden z pilířů současné matematiky – pojem množiny a teorie množin, která stojí za jeho existencí.
V první přednášce se podíváme na cestu jež vedla k dnešní podobě matematiky a tedy i k TeMnu. Můžete se těšit na pomstu pana Pythagora, Hilbertovo zklamání a neexistujícího holiče pana Russela.
O(N)DRA MIČKA
Abstraktní matematika s porcí logiky
Velká přednáška
TEORIE MNOŽIN II: HRÁTKY S AXIOMY

V druhé přednášce si konečně ukážeme, co to ty množiny vlastně jsou zač, jak fungují a dokonce si nějaké i vyrobíme. Můžete se těšit na pány Zermela a Frankeala, rozuzlení případu Russela a jeho holiče a spoustu prázných věcí. A když budeme mít štěstí a správný axiom, tak si i něco vybereme.
O(N)DRA MIČKA
Velmi abstraktní matematika s pořádnou porcí věcí
Velká přednáška
TEORIE MNOŽIN III: MĚŘÍME MNOŽINY

Poslední díl TeMné série, ve kterém se podíváme na to, jak velké mohou být nekonečné množiny a některé zajímavé problémy s nimi spojené. Tento díl bude pravděpodobně možné slyšet i bez předchozích dvou. Můžete se těšit na kardinály, hotely a vůbec na spoustu velkých věcí. Opravdu velkých věcí…
JOSEF MEZERA
Politologie
Velká přednáška
HYBRIDNÍ POLITICKÉ REŽIMY

Přednáška má za cíl seznámit posluchače s politickými systémy, které jsou na hraně autoritářských režimů, ale zároveň formálně demokratické.Bude řeč o jejich obecných znacích i o konkrétních režimech (Maďarsko, RF, Kazachstán, Ázerbájdžán, Singapur..)
JOSEF MEZERA
Praktická filosofie/deba­tování
Velká přednáška
ARGUMENTY, JEJICH KONSTRUOVÁNÍ A SMYSL. VPRAVA DO DEBATNÍCH FORMÁTŮ

Argumenty, jejich konstruování a smysl. Vprav do debatních formátů Tato přednáška chce pokrýt značně široký prostor.Představím základní argumenty, jak je tvořit a kdy se stávají platnými, a zároveň budu mluvit argumentačních chybách (ad hominem, argumentace autoritou). V poslední části představím soutěžní debatu a možnosti zapojení se do ní.
2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0