Přednášková noc
Přednášková noc

Konferenční noc 2019

Gymnázium Botičská, Praha 2

Dnes vám přináším rozhovor já, František Zajíc, s mým opravdu dobrým kamarádem. Společně jsme se účastnili spoustu akcí a velmi jsme si to užili. Když jsem ho požádal o rozhovor, uvítal mne ve vřelém prostředí Google dokumentů a vyzval mne k položení první otázky.

Ahoj Pufíku, můžeš nám prosím říct, jak se ve skutečnosti jmenuješ, jak ti lidé okolo tebe říkají, odkud jsi a čím se zabýváš ve svém volném čase?

Čau, moji rodiče mi dali jméno Jan Pokorný, čímž mi způsobili mnoho problémů. Zejména to, že je prakticky nemožné sehnat s mým jménem emailovou adresu – a to, i když zkoušíte takové hlouposti jako JenicekPokorny. Lidé kolem mě mi říkají různě, od Honza, Jan, Jen, Jeník, Jenda, přes Helevoletadyne­můžešparkovat až po Popcorn, Puf, Pufpufpuf, Pufík, Pufíček a Kdomisakravypil­kofolu. Pocházím z města Bučovice, což je velice socioekonomicky význačné město, zejména tím, že se nepodílelo na vyvolání žádné války – zejména to bude způsobeno tím, že tady hodně lidí chová králíky. Titul “Evropské město míru” nám bohužel opět vyfoukl Vyškov se svou továrnou na bílé vlajky. Ve svém volném čase se zabývám širokou škálou věcí, které buďto chápu jen já nebo je chápou všichni kromě mě. Zejména tyto věci souvisí spíše s počítači než s lidmi, pravděpodobně kvůli tomu, že lidi nejdou vypnout a zapnout, když vás otravují. Tedy, jdou, ale potřebujete na to lopatu, a když se pak probudí, tak na vás budou naštvaní.

Ach ano, tvůj smysl pro humor je pověstný. Bučovice a město, to tak.

Náhodou, jsme přední vývozce vepřového sádla. Až si zítra ráno budeš smažit snídani, tak si na nás vzpomeň!

Taková urážka mého židovského původu!

Blbý, co?

Kdybys nebyl tak dobrý kamarád, neodpustil bych ti to. Tak mne napadá, vzpomínáš si na chvíli, kdy jsme se poprvé potkali?

Počkej, my jsme se potkali? Jo aha, ty jsi takovej ten… Jo, ten s brýlema. Tebe jsem už někde viděl, tuším, že jsem tehdy byl hodně opilý. To bylo ještě za těch dávných dob, kdy jsme s kámošema objížděli svatby a kradli tam občerstvení a omylem jsme naběhli na tvoje Bur-Mutswah či jak se to píše.

Jo, to jsme ještě byli oba malí a hloupí. Hlavně ty. Od té doby jsme vyrostli. Hlavně já. Nicméně potom jsme spolu absolvovali Zimní ŠMFko, pamatuješ?

Ano, na to si vzpomínám. Bylo to tuším toho horkého léta 2014, kdy jsme se sjeli do Domašova nad Bystřicí, abychom tam tropili věci. Věci související s naším vzděláváním, tedy hlavně matematikou a fyzikou. Já byl tehdy už vysoce matematicky a fyzikálně vzdělaný, takže jsem chodil na hodně pokročilé přednášky, ty jsi se tuším spokojil s cucáním lepidla.

To, že jsi uměl derivovat dřív než já nic neznamená. Já si dřív našel holku. Ty jsi prostě ten šprt a já ten oblíbený, doplňujeme se.

Nikdo mi neřekl, že se na derivace nedají balit holky…

Já ti to říkal a moc dobře to víš. Podívejme se na to ale globálněji, řekni mi, co to je a co pro tebe znamená ŠMFko?

ŠMFko by mělo správně znamenat Škola Matematiky a Fyziky, v praxi to pro mě ale znamená báječnou skupinu lidí, ve které platí jen jedno pravidlo: Trol, a nebo buď trolen. Upozorňuji, že se jedná o logické OR, tedy, že trolení nutně neznamená, že nebudete troleni

Píšeš o ŠMFku moc hezky. Přesto se ke mne doneslo, že jsi zrádce a v poslední době se účastníš i biologických akcí. Dokonce jsi kvůli nim prý vynechal PŠMF.

Ano, to je pravda. Vlivem častého vystavení nepříznivých vlivů biologů (nebo bych spíš měl říct “bioložek”? (nebo bych spíš měl říct “bioložky”?)), kteří infiltrovali ŠMFí akce jsem byl přesvědčen, ať zkusím jet na Arachne, biologickou akci s biology plnou biologie a biologů. Protože mám s biologií zkušenosti (jednou jsem se omylem zůčastnil mezinárodní soutěže), tak jsem se rozhodl tuto akci vyzkoušet. Zjistil jsem, že biologové jsou super lidi, kteří jsou skoro jako matfyzáci, akorát místo matfyzáckých věcí dělají biologické věci (a někteří dokonce dělají oboje věci naráz).

Ty a biolog? Ale no tak! Každý ví, že když po tobě chce někdo určit nějakou přírodninu, tak podle toho, je-li to živočich, nebo kytička, určíš buď štěně, nebo kopr.

Ano, to je pravda. Jedná se o takzvaný Pufův binarizovaný kopr-štěně taxonový systém. Bohužel, zatím je tento systém definován pouze pro jeden bit informace, tj. zatím uchovává jen, zda je daný živočich kopr či štěně. V budoucnu plánujeme rozšíření na více bitů, výzkumy zatím zdárně pokračují, už jsme na 1.69 bitu!

Hrozný blábol, jestli na tohle balíš děvčata, tak už se ničemu nedivím.

Tvůj názor mě nezajímá, ty nejsi děvče.

Ignorante! Nicméně účastníš se také Přednáškových nocí. Proč? Co si od toho slibuješ? Snad nečekáš, že by tě lidé mohli mít rádi?

Od KNOCi, PNOCi, #KnightNight a podobných akcí si slibuji zejména možnost vzdělat plebs pomocí svých odborných přednášek.

Plebs?

To je něco jako mudlové, pro nás šlechtice. Kde jsem to skončil, než jsi mě takto bohapustě přerušil? Už vím!

To není tak těžké, když to máš dva řádky nad tím napsáno.

Taktéž se něco přiučit, zejména o tom, na jakou technologickou úroveň se plebs vyvinul, a kdy očekáváme další povstání. Taky tam jedu kvůli tomu, že tam potkám spoustu skvělých, zábavných, inteligentních a přátelských lidí, a taky tebe.

Jak jinak. A naivně si myslíš, že ti lidé tě chtějí vidět taky.

Já si to nemyslím, já to vím. Plebs mě potřebuje. Narozdíl od tebe, slyšel jsem, že na tebe už chystají defenestraci, pokud se objevíš.

Tak určitě. Jenom ti chtěli udělat radost. Vůbec nevíš o čem to je, přednášet pro lid a být vzorem.

Alespoň mi chtěli udělat radost. Protože mě mají rádi. Na rozdíl od některých paznechtů, kteří si myslí, že můžou přijet a předčítat články z Wikipedie a být za kingy.

Dobře si rozmysli o kom mluvíš! Ono dobrý motiv v PowerPointu a nevýrazný, ušmudlaný, rádoby vtipný proslov dobrou přednášku neudělá.

PowerPoint? Já používám open-source software, ty korporátní vlezdoprdelko! Však se na PNOCi uvidí, čí přednáška bude lepší!

To uvidí!

Poměrně rychle jsme se potom s Pufíkem rozloučili s tím, že jsme si předtím ještě navzájem obohatili svou slovní zásobu různými neslušnými pojmenováními. Dokáže mi občas pěkně lézt na nervy.

František Zajíc

2018 | Made by Jirka Setnička | Icons by Icons8 licenced CC BY-ND 3.0